امواج الکترومغناطیسی برای درمان سرطان مغز

اطلاعات پزشکی جدید خبر از موثر بودن امواج الکترومغناطیسی با شدت کم در درمان سرطان مغز و کند کردن رشد سلول‌های سرطانی کشنده مغز می‎دهد. محققان سوئیسی اعلام کردند اگر این روش درمانی با شیمی درمانی همزمان انجام شود، بسیار موثر خواهد بود. 

درمان سرطان مغز

این روش درمانی به زودی یکی از درمان‎های غیر تهاجمی برای درمان موضعی تومورهای سرطانی تبدیل خواهد شد. در این روش جریان الکتریکی ضعیفی به مغز وصل می‎شود. این جریان الکتریکی قادر است در تقسیم شدن سلول‌های سرطانی اختلال ایجاد کند، سرعت رشد تومورها را کاهش دهد و یا حتی منجر به کوچک شدن تومورها شود. در این تحقیقات تمرکز اصلی بر بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما (glioblastoma) بوده است که بدخیم‎ترین نوع سرطان در سیستم عصبی مرکزی است. بیشتر افرادی که به این نوع بیماری مبتلا می‎شوند، یک تا دو سال بعد از تشخیص بیماری جان خود را از دست می‎دهند.

برترین پزشکان و متخصصان سوئیسی در این مطالعه ۷۰۰ نفر را که به گلیوبلاستوما مبتلا بودند مورد آزمایش قرار دادند. بعد از اینکه شیمی درمانی و پرتو درمانی برای همه این افراد انجام شد. محققان برای گروهی از این افراد از روش امواج الکترومغناطیسی به همراه داروی شیمی درمانی تموزولومید (temozolomide) استفاده کردند و برای گروه دیگر فقط از داروی شیمی درمانی استفاده کردند. اطلاعات پزشکی به دست آمده نشان داد گروهی که از امواج الکترومغناطیسی استفاده کرده بودند به طور میانگین ۵ ماه بیشتر از گروه دیگر به طول عمرشان اضافه شده بود. همچنین این افراد ۳ ماه بیشتر از گروهی که فقط شیمی درمانی شده بودند تا عود مجدد سرطان دوام آوردند و به عبارتی ۳ ماه بیشتر بدون سرطان بودند. نتایج این مطالعه در مجله ( Journal of the American Medical Association) منتشر شده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان جدید سرطان

نقش تغذیه در درمان سرطان

درمان سرطان خون کودکان با اصلاح ژنتیکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *