درمان سرطان روده بزرگ با ویتامین A

سرطان روده بزرگ یا کولون (colon cancer) یکی از دلایل شایع مرگ و میر ناشی از سرطان است. این بیماری به خاطر مقاوم بودن نسبت به درمان مشهور است. معمولا درمان‌ها متداول برای این بیماری موثر نیستند. اما دانشمندان موفق شدند با استفاده از ویتامین A این بیماری را درمان کنند. 

سرطان روده بزرگ

دلیل سخت بودن درمان این بیماری سلول‎های سرطانی مقاومی هستند که در روده بزرگ وجود دارند. بعد از درمان بیماری هم این سلول‌ها باعث عود بیماری می‎شوند. دانشمندان در تحقیقات خود متوجه شدند پروتئین خاصی در این نوع سلول‌ها کم است. آنها با استفاده از ویتامین A موفق شدند این پروتئین را دوباره در این سلول‎ها فعال کنند. نام این پروتئین HOXA5 است و نقش بسیار مهمی در روده ایفا می‌کند. این پروتئین سلول‌های مقاومی که باعث عود بیماری می‎شوند از بین می‎برد. اما سلول‎های مقاوم روده هم قادر هستند این پروتئین را مسدود کنند و جلوی عملکرد آن را بگیرند.

اطلاعات پزشکی حاصل از این مطالعه نشان داد با استفاده از ویتامین A می‎‌توان دوباره این پروتئین را فعال کرد. ساختار شیمیایی کوچکی به نام رتینوئید که در این ویتامین وجود دارد می‎تواند HOXA5 را دوباره فعال کند. نتایج این تحقیقات نشان داد با استفاده از رتینوئید جلوی رشد تومورها در روده بزرگ گرفته می‎شود. بیماران زیادی می‎توانند از این روش درمانی بی خطر و بدون عوارض جانبی بهره ببرند. علاوه بر موثر بودن این ماده در درمان، قبل از دچار شدن به بیماری هم می‎توان برای پیشگیری از آن استفاده کرد. نتایج این تحقیقات در مجله پزشکیCancer Cell) منتشر شده است. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

کولیت روده چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *