درمان دیابت نوع ۱

بالا بودن قند خون برای مدت طولانی می‎تواند باعث مشکلات جدی برای سلامتی شود و به ارگان‌های اصلی بدن صدمه بزند. دیابت نوع ۱ می‎تواند باعث افزایش احتمال بیماری قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، آسیب به سلول‌های عصبی دست و پا و دیگر اعضای بدن، مشکلات بینایی و نابینایی و بیماری‌های لثه و از دست دادن دندان‌ها شود.

دیابت نوع 1

برای تشخیص بیماری پزشک یک آزمایش خون برای شما تجویز می‎کند و قند خون ناشتا را بررسی می‌کند. همچنین می‌تواند از آزمایش هموگلوبین A1c استفاده کند که میانگین قند خون فرد را در ۲ تا ۳ ماه گذشته نشان می‎دهد. البته آزمایش‌ها باید در دو روز مختلف تکرار شود تا نتایج آن قابل اطمینان باشد. اولین قدم در پیشگیری و درمان دیابت اندازه‌گیری منظم قند خون است. برای این کار می‌توانید از دستگاه‌ سنجش قند خون استفاده کنید. سوزن دستگاه یک خراش کوچک روی انگشت شما ایجاد می‎کند و یک قطره خون برای این کار کافیست. خون را روی نوار مخصوص قرار داده تا دستگاه عدد قند خون را نشان دهد. عدد نشان داده شده برای تصمیم گیری راجع به برنامه درمانی شما به پزشک کمک می‌کند. وقتی که قند خون به حد نرمال نزدیک است، شما انرژی بیشتری دارید و مشکلات پوستی کمتری دارید و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیه کمتر است. 

افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند باید انسولین دریافت کنند. درمان بیشتر افراد از طریق انسولین تزریقی انجام می‎شود. معمولا انسولین باید چند بار در روز تزریق شود و پزشک براساس نتیجه تست قند خون میزان انسولین و تعداد دفعات تزریق را تعیین می‌کند. هدف از این کار این است که سطح انسولین خون در طول روز نزدیک به سطح نرمال بماند. اگر تزریق انسولین در درمان فرد مفید واقع نشود و نتواند قند خون را کنترل نماید، ممکن است پزشک روش جراحی را پیشنهاد کند. در این روش جراح سلول‌های انسولین ساز سالم را از یک اهدا کننده به پانکرانس بیمار پیوند می‌زند. البته این روش چند سال می‎تواند در تنظیم قند خون موثر باشد و همچنین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علت دیابت نوع ۱

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *