درمان خانگی میخچه

میخچه یک محافظ ضخیم پوستی است که معمولاً در قسمت استخوانی انگشت پا شکل می گیرد. این محافظ دارای مرکزی بسیار ضخیم است که بر اثر ساییدگی یا فشار به وجود می‌آید. برای درمان این مشکل پوستی علاوه بر مراجعه به متخصص پوست و مو، می‎توان از درمان‌های خانگی نیز بهره برد.

درمان خانگی میخچه

جوش‌شیرین

برای از بین بردن پوست مرده و نرم کردن پوست، کف پا را در آب و جوش‌شیرین به مدت نیم ساعت خیس کنید.

سرکه سیب

اسید موجود در آن باعث نرم شدن پوست ضخیم کف پا می‌شود. یک‌پارچه را به سرکه آغشته کنید و روی پا ببندید و با پلاستیک بپوشانید. روز بعد پا را با آب ولرم بشویید.

نمک اپسوم

پا را در محلول آب‌نمک به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید تا میخچه‌ها و پینه‌ها نرم شود. می‌توانید با سنگ‌پا قسمت‌های ضخیم شده را به آرامی بکشید. این نمک پا را در برابر عفونت محافظت می‌کند.

بابونه

دمنوش این گیاه دارای خاصیت ضدالتهابی است و ناراحتی را کاهش می‌دهد. قبل از خواب به مدت نیم ساعت پایتان را در این دمنوش، قرار دهید.

سنگ پا

استفاده از سنگ‌پا پس از تمامی موارد گفته شده لازم است تا پوست اضافی از بین برود. پس از سنگ‌پا کشیدن پا را خوب خشک کنید و کمی نشاسته ذرت روی آن بریزید تا مانع عفونت شود.

پیشگیری از میخچه

بهترین راه برای پیشگیری پوشیدن کفش مناسب با اندازه مناسب است. استفاده از کفش‌های پاشنه‌کوتاه و راحت با فضای کافی اطراف انگشتان پا توصیه می‌شود. همچنین به جنس کفش نیز توجه کنید. جنس کفش باید به گونه ای باشد که هوای کافی به پا برسد. هر از گاهی کفش‌ها را عوض کنید. به‌عنوان‌ مثال استفاده از صندل‌های باز می‌تواند پینه ایجاد کند بنابراین گاهی کفش ورزشی بپوشید. تا حد امکان کف پا را تمیز و خشک نگه‌ دارید. اگرچه نمی‌توانید جلوی تعریق را بگیرید اما می‌توانید جلوی رطوبت طولانی‌مدت را بگیرید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

میخچه و درمان آن

درمان طبیعی زگیل

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *