درمان خانگی برای ترک پاشنه پا

برخی از دلایل بوجود آمدن ترک پاشنه‌ پا، خشکی آب و هوا، عدم رطوبت کافی پوست، مراقبت‌های نادرست از پا، رژیم غذایی ناسالم و پوشیدن انواع اشتباه کفش می‌باشند. اگر این ترک‌ها درمان نشوند، علاوه بر از بین بردن زیبایی پاهایتان، می‌توانند به خونریزی و درد نیز منتهی شوند. در این مطلب چند درمان خانگی برای ترک پاشنه‌ی پا را مطرح کرده‌ایم. 

درمان ترک پاشنه پا

گلاب و گلیسیرین

مقدار مساوی از گلیسیرین و گلاب را باهم مخلوط کنید. مخلوط بدست آمده را به پایتان بمالید تا به خوبی جذب شود. این مخلوط باعث خواهد شد تا پوست پایتان برای ساعات طولانی نرم بماند. این درمان را برای چند هفته تکرار کنید تا پاشنه‌ی پاهایتان نرم شوند.

آب نمک گرم

پاها را بشویید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب نمک گرم فرو ببرید. سپس پایتان را در آب سرد فرو کنید تا گردش خون در آن بهبود یابد. اینکار درد ناشی از ترک پاشنه‌ی پایتان را هم تسکین می‌دهد. حالا پاهایتان را خشک کنید و کمی کرم مرطوب کننده یا وازلین به آن بمالید تا رطوبت مورد نیازش تأمین شود. بهتر است بعد از این کار جوراب به پا کنید تا رطوبت پا حفظ شود. 

لیموترش

خاصیت اسیدی لیموترش می‌تواند خیلی مفید باشد،می‎توانید آب لیموترش را به پوست سخت پاشنه‌ی پایتان بمالید و یا پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یک سطل آب گرم که به آن لیمو ترش افزوده اید قرار دهید. یادتان باشد که از آب داغ استفاده نکنید، چرا که می‌تواند رطوبت پای شما را از بین ببرد. 

وازلین

برای جلوگیری از ترک پاشنه‌ی پاهایتان، باید پوست‌های مرده‌ی سخت اطراف پایتان را به صورت منظم لایه برداری کنید و بعد کمی وازلین، روی پاشنه‌ی پایتان بمالید. پس از مالیدن وازلین باید جوراب به پا کنید تا اینکه وازلین بتواند به خوبی در پوست شما نفوذ کند. این درمان را روزانه پیش از اینکه به رختخواب بروید تکرار کنید.

موم پارافین

اگر شرایط ترک پاهایتان واقعاً بد است، موم پارافین یکی از درمان‌هایی است که می‌تواند به سرعت پاهایتان را تسکین دهد. موم پارافین را با روغن خردل یا روغن نارگیل مخلوط کرده و سپس برای مدتی آنرا حرارت دهید تا موم به خوبی ذوب شود. پیش از استفاده صبر کنید تا به دمای اتاق برسد و زیاد داغ نباشد. این درمان را برای یک تا دو هفته تکرار کنید تا نتایج مثبت آنرا ببینید.

عسل

عسل به خاطر خواص مرطوب کنندگی و ضد باکتریایی که دارد می‌تواند برای درمان ترک پاشنه‌ی پا مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه پاشنه‌هایی نرم داشته باشید یک فنجان عسل را در سطلی که تا نیمه با آب گرم پر شده است مخلوط نمایید و پاهایتان را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید.

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

معجزه گلیسیرین و لیمو ترش برای پوست

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *