درمان جوش صورت در طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی جوش‌ صورت منشا داخلی دارند و اولین قدم برای درمان جو‌ش‌های پوست تشخیص علت ایجاد آنهاست. استفاده از نسخه های طبیعی، درمان مشکلات صفراوی و ترک عادات غذایی نادرست در درمان جوش‌های پوستی بسیار موثر است.

درمان جوش صورت در طب سنتی

معمولا بیشتر جوش ها با نارسایی‌های صفراوی و افزایش حرارت بدن ایجاد می شوند. جوش های ناشی از عفونت به رنگ قرمز و جوش‌های حاصل از اختلال‌های هورمونی به رنگ قهوه‌ای ظاهر می‌شوند. جوش های عصبی نیز به شکل نقطه های ریز قرمز بر روی مثلث بینی، اطراف دهان یا پیشانی بروز می‌یابند. همچنین جوش‌های ناشی از تاخیر عادت ماهانه در خانم ها با ریزش مو و عصبانیت همراه است. حجامت صورت و زالو درمانی قوی‌ترین تاثیر را در طب سنتی برای از بین بردن جو‌ش های پوستی دارد. در خصوص جو‌ش‌های ناشی از افزایش صفرا نباید از غذا های سرشار از ادویه استفاده کرد. در عوض با عرق شاتره و کاسنی می‌توان حرارت کبد را پایین آورد.

یک سری جو‌ش ها بر اثر خوردن غذاهای با طبع گرم، ادویه‌جات تند، دارچین و غذاهای سرخ کردنی بر روی صورت یا قسمتی از اطراف دهان و چانه تشکیل می‌شوند و نوع دیگری از جو‌ش‌ها به دلیل گرمی بیش از حد و افزایش ماده صفرا در کبد و قلب، ظاهر نامطلوبی به شانه ها و چهره می‌دهند. می‌توان از ترکیب سدر، بابونه، سفیداب به اندازه یک قاشق مرباخوری و ۲ قاشق ماست و چند قطره لیمو ترش یک ماسک صورت معجزه‌آسا تهیه کرد. استفاده از آنتی بیوتیک های گیاهی مانند آویشن شیرازی، پونه، بابونه، مریم گلی هم به عنوان دم نوش و هم شست‌وشو دهنده موضعی جو‌ش بسیار موثر است. 

طب سنتی در خصوص درمان جو‌ش های عصبی استفاده از مخلوط گیاهان آرامبخش نظیر گل گاوزبان، سنبل‌الطیب، بادرنج‌بویه همراه با لیمو را توصیه می‌کند. استفاده از داروهای گیاهی ضد جو‌ش لایه‌بردار و ترمیم‌کننده پوست مانند کف دریا، مازو، گل ارمنی، گل انار، زاج و همچنین استفاده از عرقیجات و دمنوش عرق شاتره، کاسنی، بید، خارخاسک، کیالک، نیم ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از مصرف غذا تاثیر بی‌نظیری در فرآیند پاکسازی صورت دارد.

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

با جو‌ش شیرین جای جو‌ش را برطرف کنید!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *