bدرمان جدید سرطان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان جدید سرطان

درمان جدید سرطان 

بیشتر تحقیقات انجام شده روی جهش‌های ژنتیکی سرطان‌های مختلف متمرکز شده‌ بودند. اما در مطالعه جدیدی که در مجله سلول سرطانی به چاپ رسیده، مسیری که این سلول‌های گرسنه برای بدست آوردن انرژی از آن استفاده می‌کنند مورد هدف قرار داده شده است.

این سلول‌ها به سرعت رشد کرده و تقسیم می‌شوند. برای بدست آئردن انرژی مورد نیاز برای این کار آنها راه‌های خاصی ترجیح می‌دهند حتی اگر راه‌های دیگری نیز وجود داشته باشند. ایده مهار سرطان بوسیله مسدود کردن راه‌هایی که سلول‌های سرطانی انرژی بدست می‌‍‌آورند موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا این ایده توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

محققان دانشگاه سنت لوئیس آمریکا روی دو روش متابولیکی که این سلول‌ها به آن عادت دارند متمرکز شده‌اند. در روش اول که واربورگ نامیده می‌شود این سلول‌ها به سرعت گلوکز را پیدا کرده و آن را به انرژی تبدیل می کنند. این سلول‌ها از این انرژی برای تکثیر استفاده می کنند. در روش دیگر می‌توانند خودشان چربی تولید کنند و از این چربی برای رشد سریعتر استفاده کنند.

درمان جدید سرطان

 SR9243 منابع انرژی و چربی سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد

این مولکول کوچک که SR9243 نام دارد، دو روش مورد استفاده این سلول‌ها برای رشد را مورد هدف قرار داده و منابع انرژی این سلولها را از بین می‌برد بدون اینکه به سلولهای سالم بافت‌های اطراف آسیبی وارد کند یا باعث کاهش وزن، التهاب یا آسیب به کبد شود. توماس بوریس رییس فارماکولوژی و فیزیولوژی در دانشگاه سنت لوییس گفت: این دارو در سلول‌های  پرورش داده شده در محیط آزمایشگاه و سلول‌های تومور انسان که در الگوهای حیوانی پرورش یافته‌اند، موثر عمل کرد. این دارو به خوبی در مورد سرطانهای ریه و پروستات و روده بزرگ موثر است. و با درجات کمتری روی تخمدان و لوزالمعده تاثیر دارد. به نظر می‌رسد اگر این دارو با داروهای شیمی درمانی که در حال حاضر مورد استفاده هستند به صورت ترکیبی مصرف شود تاثیر بیشتری خواهد داشت. 

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *