درمان بیماری صرع

صرع را نمی‌توان درمان کرد، اما حملات را می‌توان با دارو کنترل کرد. در افرادی که حملات به دارو پاسخ نمی‌دهند، جراحی، تحریک عصبی یا تغییر در رژیم غذایی را می‌توان در نظر گرفت. تمامی سندرم‌های صرع مادام العمر نیستند و اکثر افراد تا جایی بهبود می‌یابند که دیگر نیازی به دارو ندارند. امروزه سه نوع درمان را در دستورات متخصصان و صاحب‌نظران این بیماری می‌توان یافت.
روان درمانی: هدف از این نوع درمان عبارت است از انواع توصیه‌ها و تقویت‌های روانی و روان درمانی که پزشک نسبت به بیمار اعمال می‌کند زیرا بیمار مصروع روحیه خود را از دست داده است. دادن اطلاعات پزشکی به این بیماران و گفتن سخنانی از قبیل اینکه این بیماری علاج پذیر است و بیمار می‌تواند سلامتی خود را بازیابد و به فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه دهد، توسط روان درمانگر می‌تواند برای بیمار و خانواده‌اش بسیار روحیه‌بخش و مفید باشد.   

درمان بیماری صرع

جراحی: در برخی از انواع صرع، برداشتن ناحیه مبتلا می‌تواند در از بین بردن بیماری موثر باشد. در این بیماری محل تخلیه الکتریکی در محل سیناپس انجام می‌گیرد لذا با قطع کردن ارتباطات سلول‌های عصبی یعنی قطع کردن مراکز سیناپسی، انتشار تخلیه الکتریکی و بروز حملات متوقف می‌شود. 

درمان دارویی: در زمینه درمان افراد مصروع دو نکته اهمیت دارد: اول اینکه آیا درمان دارویی ضرورت دارد؟ و دیگر اینکه چه زمانی دارو درمانی شروع شود؟ در صورتیکه فرد در طول عمرش فقط یک بار دچار حمله شده باشد و یا مثلا حملات فقط موقع تماشا کردن تلویزیون اتفاق بیافتد، نیاز به دارو درمانی نیست. اگر نیاز به دارو درمانی باشد باید چند نکته در نظر گرفته شود. اولا باید دارو با دوز کافی تجویز شود و از بی‌ضررترین نوع داروها استفاده شود. حتی‌الامکان سعی شود از یک یا دو قلم دارو بیشتر استفاده نشود. دوز نگهدارنده حداکثر باید ۳ تا ۵ سال بعد از آخرین حمله ادامه یابد. 

منبع: کتاب کودکان استثنایی تالیف هالاهان و کافمن 

مطالب مرتبط: 

صرع چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *