bدرمان بیماری زونا · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان بیماری زونا

تمام افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده‌اند در معرض ابتلا به زونا قرار دارند اما اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‎دهد. ابتلا به این بیماری به خصوص در سنین بالا مشکلاتی را ایجاد می‌کند که برای کاهش این مشکلات هر چه سریع‌تر باید برای درمان اقدام کرد.  

درمان زونا

همانطور که اشاره شد سن، عامل مهمی در ابتلا به این بیماری است. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد افراد مسن‌تر از ۶۰ سال ۱۰ برابر بیشتر از کودکان کوچکتر از ۱۰ سال در معرض ابتلا به بیماری هستند. حدود یک چهارم افراد در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‎شوند و اکثر آنها هم از نظر بدنی کاملا سالم هستند، اما عواملی وجود دارند که می‌توانند احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهند مثل استفاده از داروهایی که برای درمان سرطان به کار می‌روند و داروهای استروئیدی، استرس طولانی مدت و ضربه‎های روحی و سیستم ایمنی ضعیف در اثر بیماری‌هایی مثل سرطان یا ایدز

این بیماری می‎تواند واگیردار باشد اما نه به این صورت که باعث ایجاد زونا در فرد دیگری شود بلکه ممکن است باعث آبله مرغان در کودکان یا افرادی که قبلا به این بیماری مبتلا نشده‌اند یا واکسن آن را نزده‌اند، شود. بنابراین باید از تماس با زخم‎ها اجتناب کرد. اگر جوش‌ها در اطراف چشم و پیشانی ایجاد شوند، ممکن است باعث عفونت چشم یا از دست دادن موقت یا دائمی بینایی شوند. اگر بیماری گوش را درگیر کند باعث کاهش شنوایی یا از دست دادن حس تعادل بدن می‌شود. در موارد نادری هم ممکن است ویروس به مغز و نخاع حمله کند. با درمان به موقع می‎توان از عوارض و مشکلاتی که این بیماری ایجاد می‌کند، جلوگیری کرد. 

برای درمان بیماری زونا از داروهای ضد ویروسی مثل آسیکلوویر، valacyclovir یا famcyclovir استفاده می‌شود. اگرچه این بیماری درمان ندارد اما برترین پزشکان می‌گویند با استفاده از این داروها زمانی که اولین نشانه‌های بیماری ظاهر شد، می‎توان شدت بیماری و عوارض احتمالی آن را کاهش داد. برای برطرف کردن خارش و درد تاول‎های پوست معولا از لوسیون‌هایی مثل کالامین (calamine) استفاده می‎شود. اگر تاول‌ها اطراف چشم باشد یا درد شدید باشد ممکن است پزشک داروهای کورتیکواستروئید تجویز کند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

زونا چیست؟

آیا ابتلا به زونا باعث سکته می‎شود؟

آسم خطر ابتلا به زونا را افزایش می‎دهد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *