bدرمان بوی بد دهان در طب سنتی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان بوی بد دهان در طب سنتی

بوی بد دهان در واقع تنفس بدبو و آزار دهنده‌ای است که از حفره دهان یا بینی خارج می‌شود. ۲۵ درصد افراد با شدت‌های متفاوت گرفتار این مشکل هستند. متخصصان دندانپزشکی می‌گویند گاهی علت بوی دهان عدم رعایت بهداشت دهان، بیماری لثه، پوسیدگی دندان، منافذ لوزه‌ای، دندان عقل نیمه درآمده، ضایعات زخمی حلق و وجود جسم خارجی در بینی است. 

بوی بد دهان

در طب سنتی راه‎های درمانی مختلفی برای برطرف کردن بوی بد دهان وجود دارد. یکی از این راه‌ها، جویدن مقداری جعفری است. جعفری به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی دهان عمل می‌کند. جعفری به هضم غذا نیز کمک می‌کند. میخک یک گیاه دارویی است که سرشار از اوژنول است که به عنوان یک ضدعفونی کننده و ضد باکتری قوی عمل می‌کنند. دانه‎های هل و رازیانه نیز چنین خاصیتی دارند. بعد از هر وعده غذایی مقداری از این گیاهان را بجوید و از دهان خارج کنید. نوشیدن آب کافی نیز یکی از راهکارهای مفید برای کاهش بوی بد دهان است. نوشیدن آب به پاک شدن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها کمک می‌کند و خشکی دهان را برطرف می‌کند.

مسواک زدن با جوش شیرین هم برای رفع بوی نامطبوع دهان مفید است. مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان‌ها و زبان خود را با آن مسواک بزنید. کرفس نیز از گیاهانی است که بوی بد دهان را از بین می‌‎برد. نعناع و پونه هم از دیگر گیاهان موثر برای از بین بردن بوی دهان هستند. خوردن چند دانه انجیر هم در برطرف کردن این مشکل مفید است. در طب سنتی آمده است که جویدن گیاهانی مثل ریحان, گشنیز، رزماری، چوب دارچین و زنجبیل دهان را خوشبو می‌کند. همچنین نوشیدن یک لیوان آب با یک قاشق چایخوری سرکه سیب قبل از غذا موثر است. مصرف ماست به مدت شش هفته می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد و در کاهش بوی دهان موثر باشد.

منبع: مجله نیک و نو

مطالب مرتبط:    

بهداشت دهان و دندان با گیاهان دارویی

روش‌های طبیعی برای درمان گلو درد

علت آفت دهان چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *