درمان برونشیت

پزشکان برای درمان برونشیت (bronchitis) معمولا به افراد توصیه می‌کنند که استراحت کنند، مایعات فراوان بنوشند و هوای محیط را گرم و مرطوب نگه دارند. می‌توان برای تسکین سرفه از دارهای ضد سرفه و برای کنترل علائم دیگر بیماری از داروهای مسکن استفاده کرد.

درمان برونشیت

علائم برونشیت حاد ممکن است حتی بدون استفاده از هیچ دارویی خود به خود از بین برود. اما برای برونشیت مزمن هیچ درمانی وجود ندارد. برای کنترل کردن و تسکین علائم بیماری پزشک ممکن است درمان‌های زیر را تجویز کند:

آنتی بیوتیک: این گروه داروها برای عفونت‎های باکتریایی موثر هستند اما برای عفونت‌های ویروسی تاثیری ندارند. علاوه بر این آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند از عفونت‌های ثانویه جلوگیری کنند.

داروهای ضد سرفه: اگرچه سرفه نباید به طور کامل سرکوب شود زیرا سرفه کردن باعث می‎شود، ترشحات و مواد تحریک کننده از ریه‌ها بیرون رانده شود، اما برای تسکین سرفه‌های مداوم و شدید ممکن است پزشک این داروها را تجویز کند.

داروهای Bronchodilators که نایژه‌ها یا همان لوله‌های برونش را باز می‌کنند و ترشحات را از بین می‌برند.

داروهای ضد التهاب: این داروها علائم پایدار و مقاوم بیماری را که ممکن است باعث التهاب مزمن و درنتیجه آسیب به بافت ریه شود، تسکین می‎دهند.

درمان با اکسیژن: استفاده از ماسک اکسیژن کمک می‎کند، در حالی که بیمار برای تنفس مشکل دارد، اکسیژن کافی دریافت کند.

برنامه توانبخشی ریوی: متخصص توانبخشی کمک می‌کند وضعیت تنفس فرد بهبود یابد.

حذف منبع التهاب: باید منبع التهاب را پیدا کرد و آن را برطرف کرد. مثلا اگر فرد سیگار می‌کشد، اولین اقدام درمانی ترک کردن سیگار است.    

دستگاه بخور: استفاده از مرطوب کننده هوا کمک می‌کند ترشحات راه هوایی راحت دفع شود و فرد بهتر تنفس کند و خس خس سینه برطرف شود. 

تمرینات تنفسی: به طور کلی ورزش کردن و به خصوص تمرینات تنفسی باعث تقویت ماهیچه‌هایی می‎شوند که تنفس را کنترل می‌کنند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

برونشیت چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *