درمان اسهال کودکان

اسهال و استفراغ از بیماری های شایع دوران کودکی است و با وجود اینکه در بزرگسالی هم اتفاق می‌افتند، اما بروز آن در کودکان و به خصوص دوران نوزادی بسیار مهم تلقی می شود. در صورتی که در این بیماری آب از دست رفته جایگزین نشود بدن دچار کم آبی و عارضه‌هایی همچون تشنج یا آسیب کلیه می‌شود.

اسهال کودکان

کمبود املاح بدن همچون کاهش نمک باعث تشنج می‌شود، برای جلوگیری از کم آبی باید حتماً از مایعات مناسب همچون سرم خوراکی استفاده کرد. با توجه به تحلیل آب بدن، تأمین مایعات باید از طریق خوردن غذاهایی همچون پودر «او آر اس» که میزان مصرفش بسته به سن و وزن کودک متفاوت است، لعاب برنج، آب میوه‌های کم شیرین صورت گیرد. نحوه مصرف سرم به این صورت است که باید یک بسته سرم خوراکی را در یک لیتر آب جوشیده سرد شده حل کنیم و داخل یخچال بگذاریم که به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قابل نگه داری است. در کودکانی که استفراغ دارند سرم خوراکی را کم کم می‌دهیم که برای مدت ۴ ساعت بجز سرم خوراکی چیز دیگری به کودک نباید داد، همچنین پس از گذشت ۴ ساعت در صورت عدم استفراغ از مایعات دیگر مثل شیر مادر استفاده شود. سرم خوراکی به میزان ۱۰ سی سی به ازای هر کیلو از وزن بدن استفاده شود. تا زمانی که اسهال کودک ادامه دارد باید سرم مصرف شود. 

استفاده از سوپ ساده، ماست، دوغ، کته ساده، موز، آب و چای کمرنگ نیز برای این کودکان توصیه می‌شود، اما مصرف نوشابه، آبمیوه شیرین و غیر طبیعی، کمپوت و غذای چرب توصیه نمی‌شود. در شیر خوارانی که شیر مادر می‌خورند بهترین غذا شیر مادر است و در صورت کنترل استفراغ هر چه سریع‌تر به نوزاد داده شود بهتر است. اغلب موارد اسهال از نوع ویروسی است که مصرف آنتی بیوتیک لازم نیست. ولی اگر اسهال میکروبی و انگلی اتفاق بیفتد، باید خیلی مواظب باشید، چون غیر از عارضه کم آبی، با تب و وجود خون در مدفوع نیز همراه است. بنابراین اگر کودک شما دل پیچه دارد و خون و بلغم (تکه های سفید رنگ) در مدفوع او می‎بینید، موضوع را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص سریع و تجویز آنتی بیوتیک، روند درمان تسریع شود.

منبع: akairan.com و salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

چه زمانی می‎توانیم به نوزاد آب و آبمیوه بدهیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *