bدرمان آلزایمر با ورزش · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان آلزایمر با ورزش

براساس یافته های علمی فعالیت های بدنی و جسمانی که ورزش نیز بخشی از آن است می تواند ارتباط جدی با ساختمان و عملکرد مغز داشته باشد. نتایج تحقیقات نشان می دهد، فعالیت بدنی برای افرادی که در شروع ابتلا به آلزایمر و ام اس یا سایر بیماری های عصبی هستند می توانند اثرات تخریبی بیماری را کاملا محدود کنند.

درمان آلزایمر با ورزش

در دوران میانسالی و آغاز سالمندی، مغز هم مانند دیگر قسمت های بدن مانند عضلات و استخوانها دچار نوعی افول و پسرفت می شود و در این شرایط هم فعالیت های بدنی مناسب می تواند مانع افول و زوال مغز در افراد شود. فعالیت های بدنی به طور جدی می تواند هم در افراد سالم و هم در افراد بیمار موثر واقع شود، مثلا در افرادی که در شروع ابتلا به عوارضی مانند آلزایمر و ام اس یا سایر بیماری های عصبی قرار دارند فعالیت بدنی می تواند اثرات تخریبی بیماری را کاملا محدود کند.

فعالیت بدنی با تولید عوامل تروفیکی که موجب تغذیه سالم بافت عصبی می شوند می تواند به رشد مغز و حفظ ساختمان بافت عصبی و سلولهای آن کمک کند و حتی می تواند موجب ساخته شدن سلولهای عصبی جدید شود که از این عوامل تروفیکی می توان به BDNF و یا نوروتروفین ها اشاره کرد. گذشته از موارد فیزیولوژیک، به لحاظ روانی از نظر پیداکردن نشاط و شادی و همچنین از منظر یادگیری فعالیت های مختلف ورزشی و بدنی و تکنیک ها و مهارت ها هم، ورزش می تواند بر مغز تاثیر بگذارد. فعالیت های بدنی چه در افراد سالم و چه در بیماران به عنوان یک رویه رسمی و گسترده در کنار رویه های پزشکی مانند جراحی و دارو درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و البته مزیت فعالیت بدنی و ورزش در مقایسه با اقدامات رایج پزشکی، کم هزینه تر و راحت تر هستند و عوارض جانبی به دنبال ندارد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

کشف داروی آلزایمر!

آیا آهسته راه رفتن نشانه ابتلا به آلزایمر است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *