درمان آفتاب سوختگی

وقتی پوست به مدت طولانی در معرض اشعه UV خورشید یا حتی نور مصنوعی قرار می‌گیرد، آفتاب سوختگی ایجاد می‌شود. با انجام کارهای ساده‌ای می‌توان از آفتاب سوختگی جلوگیری کرد. در غیر این صورت ممکن است دچار مشکلات پوستی دیگری مثل سرطان شویم. در صورت شدید بودن سوختگی باید حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. 

آفتاب سوختگی چیست؟

اشعه UV علت اصلی ایجاد این مشکل است. بدن از خودش در برابر این اشعه مضر با افزایش تولید ملانین محافظت می‌کند. ملانین رنگدانه‌های تیره‌ای هستند که به پوست بدن رنگ می‌دهند. وقتی تولید ملانین افزایش می‌یابد رنگ پوست تیره تر می‌شود. متاسفانه ملانین فقط در برابر مقدار مشخصی از اشعه UV می‌تواند از بدن محافظت کند. اگر کسی به مدت طولانی در معرض این اشعه قرار بگیرد دچار سوختگی پوست می‌شود. پوست قرمز و دردناک می‌شود. در موارد شدیدتر پوست تاول می‌زند و ممکن است فرد دچار سردرد و تب شود. 

حتی وقتی هوا آفتابی نیست هم اشعه UV می‌تواند باعث سوختگی پوست شود. ۸۰% این اشعه می‌تواند از ابر، برف، باران رد شود. بنابراین حتی در سایه و هوای ابری هم باید از ضد آفتاب استفاده شود. بعضی از لباس‌ها نیز برای جلوگیری از اشعه UV پیشنهاد نمی‌شود. ساده‌ترین راه برای اینکه یک پارچه را تست کنید که آیا از بدن در برابر UV محافظت می‌کند یا خیر این است که پارچه را در برابر نور خورشید بگیرید اگر بتوانید از پشت پارچه چیزی ببینید، اشعه UV نیز می‌تواند از آن رد شود.

آفتاب سوختگی

بسیاری از مردم آفتاب سوختگی را جدی نمی‌گیرند حتی تمایل به تیره شدن یا به اطلاح برنزه کردن پوست برای جذاب‌تر شدن دارند. اما متخصصان می‌گویند برنزه شدن ایمن وجود ندارد. در واقع برنزه شدن پوست پاسخ بدن شما به آسیب دیدن در برابر اشعه UV است. ملانوما شایع‌ترین نوع سرطان پوست و همچنین خطرناک‌ترین نوع آن است. اگر کسی ۵ بار یا بیشتر دچار آفتاب سوختگی شده باشد احتمال دچار شدن به ملانوما دو برابر خواهد شد.  

چگونه آفتاب سوختگی را درمان کنیم؟

  • خنک کردن و مرطوب کردن پوست: می‌توانید یک حوله مرطوب روی پوست قرار دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چند بار در روز یا دوش آب سرد بگیرید. بهتر است بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید. 
  • لایه برداری پوست و تاول‌ها: استفاده از لوسیون‌های مرطوب کننده باعث می‌شود پوسته پوسته شدن کمتر قابل توجه باشد. لایه برداری و پوسته پوسته شدن نتیجه طبیعی سوختگی پوست است و تنها راه بدن برای از بین بردن پوست آسیب دیده است.
  • استفاده از داروهای مسکن: داروهای مسکن مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن باعث کاهش تورم و قرمزی پوست می‌شود. همچنین کرم هیدروکورتیزون با دوز پایین (۰.۵ تا ۱%) روی نواحی آسیب دیده پوست مفید است. 
  • آب رسانی به بدن: آفتاب سوختگی فقط سطح خارجی پوست را خشک نمی‌کند بلکه باعث کم آب شدن بخش‌های داخلی بدن نیز می‌شود.
  • محافظت از پوست در حال بهبود: پوستی که در حال خوب شدن است را دوباره در معرض آفتاب قرار ندهید. حتما لباس‌هایی بپوشید که به خوبی از پوست در برابر آفتاب محافظت کنند.

منبع: www.medicalnewstoday.com

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *