درمان آب سیاه چشم

درمان آب سیاه یا گلوکوم (Glaucoma) شامل بهبود جریان مایع داخل چشم  یا جلوگیری از تولید شدن آن و گاهی ترکیب هر دو روش است. آسیبی که این بیماری به بینایی وارد می‎کند برگشت ناپذیر است. اگرچه خود بیماری به طور کامل درمان نمی‎شود، اما با چک آپ منظم و درمان به موقع می‌توان سرعت پیشرفت آن را کاهش داد و صدمه بیشتر به بینایی جلوگیری کرد. 

درمان آب سیاه چشم

قطره‌های چشمی برای درمان آب سیاه: در اکثر موارد برای درمان این بیماری اولین راه انتخابی استفاده از قطره‎ها است. برای نتیجه گرفتن از درمان و کاهش اثرات جانبی این داروها باید دقیقا مطابق دستور پزشک این داروها را مصرف کرد. چند نمونه از این داروها عبارتند از:

  • پروستاگلاندین آنالوگ: این دارو خروج مایع از چشم را افزایش می‎دهد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد بعضی بیماران ممکن است عوارض جانبی مانند سوزش و قرمزی و تورم اطراف چشم، تغییر رنگ پلک، تیره شدن عنبیه، حساس شدن به نور و تاری دید را تجربه کنند. نمونه‌های این دارو (Xalatan (latanoprost) , Lumigan (bimatroprost هستند. 
  • مسدود کننده بتا: این داروها از تولید مایع در چشم جلوگیری می‎کند. بعضی از بیماران ممکن است مشکلات تنفسی، ریزش مو، خستگی، افسردگی، از دست دادن حافظه، افت فشار خون و ناتوانی جنسی را تجربه کنند. نمونه‌های این دارو timolol, betaxolol, metipranolol هستند.

جراحی برای درمان آب سیاه: اگر داروها موثر نباشد یا بیمار به دلایل پزشکی نتواند از این داروها استفاده کند تنها راه درمان جراحی است. هدف از جراحی کاهش فشار داخل چشم است. روش‌های مختلفی برای این عمل جراحی وجود دارد:

  • ترابکولوپلاستی (Trabeculoplasty): در این روش با استفاده از اشعه لیزر کانال‎های مسدود شده را باز نمی‎کنند تا مایعات جمع شده خارج شود. اما این مشکل ممکن است بعد از مدتی دوباره برگردد. 
  • viscocanalostomy: اگر درمان‌های دیگر و حتی جراحی با لیزر موثر واقع نشود از این روش جراحی استفاده می‎شود. در این روش جراح قطعه کوچکی از بافت سفیدی چشم را بر می‌دارد و این کار باعث به وجود آمدن کانال کوچکی برای تخلیه مایعات جمع شده می‎شود.  
  • ایمپلنت: در این روش یک تیوب سیلیکونی در چشم قرار داده می‎شود تا مایعات جمع شده از طریق این مجرا خارج شوند. این روش معمولا برای درمان آب سیاه در کودکان استفاده می‎شود. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط:

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *