bدرمان‎های ساده برای عرق سوز شدن پوست · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان‎های ساده برای عرق سوز شدن پوست

وقتی  قسمتی از پوست بدنمان به طور مستمر با لباس یا پوست خودمان ساییده می‌شود، اصطلاحا عرق سوز خواهد شد. در طی این عارضه، ضایعات قرمز رنگ و یا تاول های پوستی پر از مایع روی پوست ظاهر می شوند که در چین آرنج، کشاله ران، قسمت بالای قفسه سینه و یا گردن بیشتر دیده می‎شوند. 

عرق سوز شدن

بهتر است با پوشیدن لباس‌های آزاد، یا چرب کردن پوستتان برای کاهش اصطکاکاز عرق سوز شدن پوست جلوگیری کنید اما اگر دچار این مشکل شدید، راه‌های درمانی زیر را امتحان کنید.

۱- نواحی عرق سوز شده را با آب و صابون بشویید تا هر گونه گردوخاک و عرق از سطح پوست پاک شود. سپس وان حمام یا لگن را پر از آب سرد کنید و به آن آرد ذرت و یا بلغور جوی دو سر اضافه کنید. سپس وارد آن شوید. پس از مدتی از وان خارج شوید و  پوست خود را با حوله تمیزی خشک کنید.

۲- به محل سوختگی یک لایه‌ی نازک پماد آنتی بیوتیک، یا اسپری ضد عفونی کننده بزنید، تا از عفونی شدنش جلوگیری کنید.  استفاده از پمادهای ویتامین A و D هم به بهبود سوزش محدوده‌ی عرق سوز شده و کاهش اصطکاک کمک می‌کند.  می توانید برای کاهش التهاب و خارش نواحی عرق سوز شده، از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. از محصولاتی که محتوی اسید سالیسیلیک هستند، استفاده کنید، زیرا سبب خشک شدن بثورات پوستی و مسدود شدن منافذ پوستی خواهند شد.

۳- پوست تحریک شده را با گاز یا باند استریل بپوشانید. و هر ۲۴ ساعت یکبار تعویضش کنید.

۴- استفاده از کمپرس آب سرد (مثل حوله خیس شده در آب سرد) را فراموش نکنید، زیرا خارش و سوزش ناشی از عرق سوز را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۵-  هرگز مناطق عرق‎سوز شده را نخارانید، زیرا خاراندن آنها سبب عفونت می شود و ممکن است پزشک، برای از بین بردن عفونت مجبور به تجویز آنتی بیوتیک شود.

۶- اگر به طور کامل از ساییده شدن محل مورد نظر جلوگیری کرده‌اید، اما تحریک پوستتان بیش از دو روز ادامه داشت، به سراغ مراقبت‌های پزشکی بروید. پمادهای موثر برای درمان این مشکل عبارتند از لانولین بدون آب،لوسیون یا پماد کالامین، که خارش را کاهش می دهد، کرمهای استروئیدی که به کاهش التهاب کمک می‌کنند.

۷- یک عدد خیار را قطعه قطعه کنید. دو قاشق غذاخوری آب لیمو ترش را در یک لیوان آب حل کنید. سپس چند قطعه از خیارها را درون محلول آب و لیمو قرار دهید و پس از چند دقیقه، خیارها را خارج کرده و مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی مناطقی از پوست که عرق سوز شده، قرار دهید. سعی کنید این کار را حدود ۲ تا ۳ بار در طول روز تکرار کنید.

۸- دم کرده نعنا تهیه کنید و پارچه ای تمیز را با آن خیس کنید و روی نواحی عرق‌سوز شده قرار دهید. همچنین می توانید دم کرده نعناع را به طور مستقیم، روی پوست عرق سوز شده بریزید تا تاثیر مطلوب خود را بگذارد.

منبع: tebyan.net و fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط:

درمان آفتاب سوختگی

خواص شگفت انگیز عسل برای درمان سوختگی!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *