ژن درمانی می‌تواند برای درمان چاقی موثر باشد

آمار و اطلاعات پزشکی می‎گوید حدود دو سوم جمعیت آمریکا اضافه وزن دارند و یک سوم جمعیت نیز به بیماری چاقی دچار هستند. برای این افراد کاهش وزن و حفظ تناسب اندام به یک چالش جدی تبدیل شده است. 

درمان چاقی

بهترین پزشکان و متخصصان تغذیه اعتقاد دارند، افزایش مصرف غذاهای فرآوری شده و پر کالری و کاهش فعالیت بدنی از عوامل محیطی موثر بر گسترش اپیدمی چاقی هستند. اما این موضوع که این عوامل محیطی بر بعضی افراد اثر نمی‌کند و باعث افزایش وزن آنها نمی‎شود و یا اینکه افراد مختلف به رژیم‌ها و برنامه‌های ورزشی به طور یکسان پاسخ نمی‎دهند باعث می‎شود که محققان در پی فهمیدن تاثیر عامل دیگری به نام ژنتیک در چاقی و لاغری باشند. محققان عوامل ژنتیکی که باعث کاهش وزن یا افزایش وزن مجدد می‎شوند را بررسی کردند. مطالعات قبلی نشان داده بود که بیش از ۱۵۰ متغیر ژنتیکی با شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و احتمال چاقی در ارتباط هستند که اکثر آنها شناخته شده نیستند.

دانشمندان در یک مطالعه جدید دریافتند با استفاده روش ژن درمانی می‎توانند بدون عوارض جانبی، چاقی را درمان کنند. در این تحقیقات، هورمون لپتین leptin مستقیما به مغز موش‌ها تزریق شد که باعث کاهش وزن، بدون از دست دادن تراکم استخوان‎ها شد. لاغری سریع معمولا به کاهش تراکم استخوان‎ها می‎شود که در آینده منجر به پوکی استخوان یا شکستگی استخوان می‏‎‌شود. محققان دریافتند این هورمون در مورد موش‌ها منجر به کاهش ۵ درصد از وزن بدن در طول ۴ ماه می‎شود. همچنین این هورمون در کاهش چربی شکم بسیار موثر بوده است. این هورمون توسط سلول‎های چربی در بدن تولید می‎شود و به مغز می‌گوید چه زمانی دست از خوردن بکشد و شروع به سوزاندن چربی‌ها کند. وقتی افراد چاق می‎شوند نسبت به این هورمون مقاوم می‎شوند و مغز دیگر پیام توقف خوردن و سوزاندن چربی را از این هورمون دریافت نمی‎کند. نتایج این تحقیقات در مجله (Journal of Endocrinology) منتشر شده است. 

منبع: www.independent.co.uk

مطالب مرتبط: 

هورمون کاهش اشتها کشف شد!

رژیم‌های کم چربی بهترین راه کاهش وزن نیستند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *