۸۰ درصد پیری پوست را آفتاب باعث می‎شود!

شما نمی توانید زمان را متوقف کنید اما می‎توانید روند پیری پوست را آهسته‌تر کنید . تمام آنچه که باید انجام دهید دوری از نور خورشید است. بیش از ۸۰ درصد از پیری پوست ناشی از تابش نور خورشید است. محققان آمریکایی دریافتند افرادی که دور از نور خورشید بوده و از ضد آفتاب استفاده می‎کنند ۲۰ سال جوان‎تر از افرادی هستند که همواره در معرض نور خورشید قرار دارند.

آفتاب و پیری پوست

اگر چه نور خورشید اثرات مفیدی برای بدن مانند تحریک گردش خون، افزایش تشکیل هموگلوبین و خون‌سازی، کاهش فشار خون، ساخت طبیعی ویتامین D و اثرات مثبت فیزیولوژیک و روانی دارد. اما قرار گرفتن مداوم در معرض آن می‏‎تواند مضرات کوتاه مدت و بلند مدتی داشته باشد. مهم‌ترین اثر منفی کوتاه‌مدت نور خورشید، آفتاب سوختگی و گرمازدگی بوده و اثرات دراز مدت به صورت پیری پوست، چین و چروک، تجمع رنگدانه (لکه‌های پوستی) و انواع سرطان است.

محققان آمریکایی در مطالعات خود DNA نمونه‎های کوچکی از پوست زنان داوطلب را بررسی کردند و مشاهده کردند ژن موسوم به CDKN۲A در پوست صورت نسبت به پوست سایر نواحی بدن در قرارگیری در معرض نور خورشید فعال‌تر است. محققان دریافتند این ژن در زنانی که به آفتاب گرفتن علاقه دارند و در افرادی که مسن‎تر به نظر می‌رسند به مراتب فعال‎تر است. فعالیت CDKN۲A نشانه آن است که سلول فرسوده می‎شود.

اشعه ماورای بنفش خورشید که به سطح زمین می‌رسد، از دو طیف A و B تشکیل شده که هر دو طیف می‌تواند منجر به بروز عوارض نامطلوبی شود. بنابراین متخصصان پوست و مو تاکید دارند که یک فرآورده ضدآفتاب مناسب باید توان آن را داشته باشد که مانع از رسیدن هر دو محدوده UVA و UVB شود. فاکتور محافظت در برابر تابش نور آفتاب (SPF) بیانگر میزان کارایی یک فراورده ضدآفتاب است. با توجه به تاثیر اشعه ماورای بنفش به ماده ضدآفتاب جذب شده، این فراورده‌ها پس از ۲ ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید تجدید شوند و دوباره در سطح پوست استفاده شوند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

سه خوراکی ضد پیری!

شکر باعث پیری پوست می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *