درباره بیماری زبان مویی و علت آن بیشتر بدانیم!

بررسی ضایعات و اختلالات سطح زبان کار دشواری نمی‌باشد اما باید توجه داشت که این بیماری‌ها از نظر تشخیصی برای پزشک می‌تواند چالش برانگیز باشد. بر اساس پیمایشی ملی ارزیابی سلامت و تغذیه، شیوع مقطعی ضایعات زبان در بیمارانی که از دندان‌مصنوعی یا دخانیات استفاده می‌کنند، بیشتر است. زبان مویی یکی از بیماری‌های سطح زبان است که در آن سلول‌های سطح زبان به صورت نخ مانند در سطح آن ایجاد می‌شوند.

زبان مویی

در بیماری زبان مویی در واقع تجمع رشته‌های طویل و نخ مانند، از ظاهری شبیه به مو تقلید می‌کنند. رنگ زبان می‌تواند از سفید یا قهوه‌ای روشن تا سیاه متغیر باشد. رنگ های تیره‌تر ناشی از گیرافتادن باکتری‌ها در رشته‌های طویل هستند. این پدیده بیشتر در سیگاری‌ها و افرادی که بهداشت دهانی پایینی دارند دیده می‎شود. زبان مویی همچنین با مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌های خاص همراهی دارد.

بیشتر بیماران بدون علامت هستند اما برخی از آن‌ها دچار بوی بد دهان یا اختلال در چشایی می‌شوند. این اختلال نیازی به درمان ندارد اما از بین بردن بافت‌های اضافی به صورت روزانه با یک پاک‌کننده زبان یا مسواک نرم می‌تواند به بهبود این بیماری کمک شایانی کند و بیماری را از سطح زبان از بین ببرد.

لکوپلاکی مویی دهان

از نظر محل بروز و نیز همراهی با نقص ایمنی با زبان مویی تفاوت دارد. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد مشخصه این اختلال، ضایعات سفید رنگ با ظاهر مویی هستند که در لبه‌های جانبی زبان در یک یا هر دو قسمت واقع شده‌اند. این عفونت، ناشی از عفونت با ویروس اپشتاین- بار هستند. درصورتی که این بیماری در غیاب یک اختلال شناخته شده، ایجاد گردد؛ انجام آزمایش HIV باید مدنظر قرار گیرد. به طور کلی وقتی به دندانپزشک مراجعه می‎کنید می‎توانید از او بخواهید دهان و زبان شما را معاینه کند. بسیاری از بیماری‎های دهان و دندان و انواع سرطان‌های مربوط به بافت دهان و زبان با معاینات دندانپزشکی تشخیص داده می‌شود. 

منبع: common tongue conditions in primary american family physician

مطالب مرتبط:

بیماری زبان جغرافیایی چیست؟

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

لیزر در دندانپزشکی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *