چیزهایی که درباره آب مروارید باید بدانید

برخی از زنان و مردان میانسال ممکن است به دلیل آب مروارید، دچار تاری دید و دوبینی شوند. تقریبا نیمی از آمریکایی‌هایی که به سن ۸۰ سالگی می‌رسند، به آب مروارید دچار می‎شوند. این بیماری چشمی ممکن است در دهه ۴۰ زندگی‌ شروع شود، هر چند معمولا تا ۶۰ سالگی، مشکلی در بینایی ایجاد نمی‌کند.

آب مروارید

آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که یک پوشش مه آلود روی عدسی چشم ایجاد می‌شود، اما در حقیقت آب مروارید در داخل چشم تشکیل می‌شود. این تاری مختل کننده بینایی، هنگامی رخ می‌دهد که پروتئین‌هایی که عدسی‌های شفاف و کریستالی چشم را تشکیل می‌دهند، می‌شکنند. بیشتر آب‎مروارید‌ها وابسته به سن هستند، اما این امکان وجود دارد که آب‌مروارید بخاطر آسیب دیدگی چشم یا جراحی برای یک مشکل چشمی دیگر ایجاد شود. برخی آب‎مرواریدها مادرزادی هستند و گاهی اوقات نوزادان با آنها به دنیا می‌آیند. همچنین  نور شدید آفتاب و اشعه‌ها، ممکن است سرعت شکستن پروتئین‌های عدسی را افزایش دهد.

هر کسی که آب‌مروارید دارد نیاز به جراحی ندارند، این بیماری به مرور و در طول سال‌ها اختلال بینایی ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد، جراحی را برای سال‌ها به تعویق می‌اندازند و معمولا خطری در این عقب انداختن هم وجود ندارد. ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا به مرحله‌ای پیشرفت کند که نیاز باشد برای بیرون آوردنش، عمل جراحی انجام دهید. اما اگر مجبور به انجام جراحی شدید باید بدانید این جراحی، یکی از امن‌ترین روش‌ها در پزشکی مدرن است. میزان موفقیت در جراحی آب مروارید، ۹۶ درصد است،  این جراحی شامل بی حسی موضعی و یک برش کوچک است و هیچ بخیه‌ای هم ندارد. جراح چشم پزشک، عدسی چشم را بر می‌دارد، هرگونه ماده‌ی چسبناک و چرب را پاک می‌کند، و یک ایمپلنت عدسی جدید می‌گذارد. این جراحی فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. بینایی شما، در روز بعد از جراحی واضح‌تر خواهد شد، و درعرض یک ماه، بطور کامل بهبود می‌یابید و بهتر از همیشه می‌بینید. با استفاده از عینک‌های آفتابی مسدود کننده UV، استفاده از میوه‌ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان و همچنین سیگار نکشیدن، اجتناب از الکل و پیشگیری از ابتلا به دیابت می‎توانید خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. 

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

درمان آب مروارید چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *