دارو های مسکن باعث خونریزی معده می شود!

مصرف بی‌رویه قرصهای مسکن از علل بروز خونریزی معده است و خونریزی دستگاه گوارش از عوارض شایع و خطرناک است.زخم معده یا زخم اثنی‌عشر، ‌خراشهای ایجاد شده در دستگاه گوارش و بعضی از سرطانها می‌توانند منشاء ‌خونریزی دستگاه گوارش باشند.

 

خونریزی معده

بیماریهای گوارش، خونریزی معده باعث استفراغ خون قرمز یا قهوه‌ای رنگ،‌ دفع مدفوع سیاه، قیری و بدبو را از علائم خونریزی دستگاه گوارش است گاهی کم خونی، خونریزیهای مخفی از دستگاه گوارش که با انجام تستهای ویژه قابل تشخیص است و همچنین دفع خون قرمز روشن یا تیره از مدفوع می‌تواند از نشانه‌های بروز خونریزیهای معده به حساب آید.

میزان مرگ و میر ناشی از خونریزیهای دستگاه گوارش در بیماران زیر ۶۰ سال، کمتر از یک درصد است، با عواملی نظیر سن و بیماریهای همراه با آن نظیر افت فشار خون و افزایش نبض بیمار می‌توان عوارض را در بیماران بستری پیش‌بینی کرد.

میزان مرگ و میر ناشی از خونریزیهای گوارشی ۵ تا ۱۰ درصد است که البته شناسایی میکروب هلیکوباکترپیلوری و درمان مؤثر آن موارد پرعارضه زخم معده کاهش یافته است و به ندرت با درمان به موقع و مؤثر بیماران عوارض عمده از جمله خونریزی و عواقب عمل جراحی ظاهر می شود.

با آگاهی بیماران از عوارض شدید قرصهای مسکن می‌توان به میزان زیادی از بروز زخم معده و خونریزی معده عوارض آن همچون خونریزی‌های گوارشی جلوگیری کرد.گاهی والدین به منظور تسکین درد یا کاهش تب در کودکان از شربت بروفن استفاده می‌کنند، که این عمل نیز باعث ایجاد خونریزی معده در کودک می گردد.

مصرف قرص آهن نیز می‌تواند منجر به تیرگی مدفوع ‌شود که نباید آن را با  خونریزی معده اشتباه گرفت، ولی می‌بایست سیاه و قیری شدن مدفوع را جدی گرفت و سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کرد.

mashreghnews.ir

مطالب مرتبط :

مصرف ژلوفن باعث سرطان معده می شود

درمان خانگی ترش کردن معده

برای تقویت معده خرمالوی نارس بخورید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *