داروهای بیماری قلبی باعث زوال عقل می‎شوند!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داده است که بیمارانی که به بی نظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر قرار دارند. محققان دریافتند داروهایی که این بیماران برای درمان بیماری قلبی خود مصرف می‎کنند در ابتلا به این بیماری‎ها نقش مهمی ایفا می‎کند. 

وارفارین باعث زوال عقل می‎شود

فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) یا آریتمی قلبی یک بیماری قلبی شایع است که به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است که در بیشتر موارد این بی نظمی شامل ضربان قلب بیش از حد سریع می‎شود این بیماری می‎تواند طیف وسیعی از نشانه ها از جمله تنگی نفس، سرگیجه و خستگی را ایجاد کند. شیوع این بیماری در سنین بالا بیشتر است. به همین دلیل با پیر شدن جمعیت شیوع این بیماری نیز بیشتر می‎شود. در این بیماران احتمال لخته شدن خون و در نتیجه بروز سکته به مراتب بیشتر از سایرین است. داروی وارفارین (warfarin) که رقیق کننده خون است داروی رایج برای درمان این بیماران است که جان بسیاری از این بیماران را نجات داده است.

اما تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف این دارو با خطر ابتلا به زوال عقل در ارتباط است. داروی وارفارین بیش از نیم قرن است که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می‎شود و در حال حاضر تخمین زده می‎شود که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی از این دارو استفاده می‌کنند. محققان در این مطالعه اطلاعات بیش از ۱۰ هزار بیمار را برای یافتن ارتباط بین بیماری آریتمی قلب، داروی وارفارین و ابتلا به زوال عقل بررسی کردند. محققان بعد از مدت ۷ سال که این افراد را تحت نظر گرفتند دریافتند، بیمارانی که داروی وارفارین را برای مدت طولانی مصرف کرده بودند به مراتب بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل و آلزایمر قرار داشتند. 

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط: 

ژن عامل سکته مغزی و زوال عقل کشف شد!

کمبود ویتامین D باعث زوال عقل می‎شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *