خوردن هسته انگور مفید است یا مضر؟

معمولا بیشتر ما ا‌نگور بدون هسته را انتخاب می‌کنیم زیرا خوردن آن راحت‌تر است. اما اگر به‌ سلامت خود اهمیت می‌دهید، بهتر است که ا‌نگور با هسته را انتخاب کنید. خوردن هسته برخی میوه‌ها مانند سیب می‌تواند سم سیانور را وارد بدن کند اما خوردن هسته انگور نه تنها هیچ ضرری به بدن نمی‌رساند، بلکه دارای خواص زیادی نیز هست.

خوردن هسته انگور مفید است یا مضر؟

ضد سرطان

به گفته محققان، ماده پروآنتوسیانیدین و ترکیب‌های دیگر موجود در هسته ا‌نگور با سرطان مقابله می‌کنند. برخی محققان نیز معتقدند که این ترکیب‌ها باعث می‌شود سلول‌های کشنده از بین بروند.

ضد چاقی

برخی ترکیب‌های موجود در دانه‌های ا‎نگور، جلوی افزایش وزن و چاقی را می‎گیرند. این ترکیبات از فعالیت آنزیم‌هایی که چربی را جذب می‌کند جلوگیری می کند.

ضد واریس

اگر به دنبال درمان برای واریس هستید، بهتر است انگور را با دانه بخورید زیرا پروآنتوسیانیدین موجود در ا‎نگور علاوه بر تقویت رگ‌های خون باعث بهبود گردش خون نیز می‌شود. هسته انگور در التیام ورم پا در زنان نیز مؤثر است.

ضد پیری زودرس

ا‌نگور غنی از آنتی‌اکسیدان‎ها با خاصیت خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد مخرب کننده سلول است و باعث حفظ جوانی پوست می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در هسته‌های ا‌نگور چند برابر قوی‌تر از ویتامین C و E است.

ضد افسردگی

نتایج تحقیق روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که ترکیبی به نام پروآنتوسیانیدین که به‌وفور در هسته ا‌نگور یافت می‌شود به افزایش سروتونین و دوپامین در مغز کمک می کند. محققان تأکید کردند که پروآنتوسیانیدین همانند داروهایی که برای برطرف کردن افسردگی بالینی تجویز می‌شود، عمل می‌کند.

ضد بیماری قلبی

هسته ا‌نگور برای سلامت قلب مفید است. ترکیب‌های موجود در این هسته، ‌کلسترول و خطر بروز تصلب شرائین را نیز کاهش می‌دهد. ضربان قلب را تنظیم می‌کند و خطر حمله قلبی را به حداقل می‌رساند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

برای پیشگیری از آلزایمر روغن هسته انگور بخورید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *