با خوردن یک سیب در روز، آلزایمر را دور کنید!

شاید این جمله را شنیده باشید که خوردن یک عدد سیب در روز شما را از دکتر بی‌نیاز می‌کند. اطلاعات پزشکی جدید نشان داده است که می‎توانید این جمله را برای بیماری‎های مغزی دوران سالمندی یا همان زوال عقل مثل آلزایمر (Alzheimer’s) هم به کار برد.

پیشگیری از آلزایمر

این مطالعه توسط گروهی از بهترین پزشکان و دانشمندان از چند دانشگاه در آمریکا و چند دانشگاه در کره انجام شده است و اطلاعات پزشکی حاصل از آن در مجله (Journal of Food Science) منتشر شده است. محققان در این مطالعه اعلام کردند که سیب، موز و پرتقال می‎توانند از شما در برابر بیماری‌های مغزی و عصبی مثل آلزایمر محافظت کنند. این میوه‎ها در همه جای دنیا در دسترس هستند و در برنامه غذایی اکثر مردم دنیا وجود دارند و منبع خوبی از ویتامین‎ها، مواد معدنی و فیبر هستند. محققان در این مطالعه متوجه شدند که آنتی اکسیدان‎های موجود در این سه میوه از آسیب دیدن سلول‎های عصبی جلوگیری می‌کند. در میان این میوه‎ها سیب بیشترین آنتی اکسیدان را دارد و بعد موز و در آخر هم پرتقال قرار دارد.

گنجاندن این میوه‎ها همراه با دیگر میوه‌ها و سبزیجات از اکسید شدن سلول‌های عصبی در اثر استرس جلوگیری می‌کند و در نتیجه از بیماری زوال عقل (Dementia) زودرس در سالمندی پیشگیری می‌کند. آنتی اکسیدان‌های مختلفی در گیاهان وجود دارد از جمله ویتامین C و مواد شیمیایی گیاهی به نام پلی فنولیک. دانشمندان تاکید کردند که این اثرات مثبت سیب روی نورون‌های مغزی بیشتر به خاطر آنتی اکسیدان‌های پلی فنولیک است تا ویتامین C. مطالعه دیگری در این زمینه ثابت کرده بود که آب سیب روی بافت مغزی موش‌های آزمایشگاهی که به بیماری آلزایمر مبتلا بودند، موثر بوده و از بافت مغزی در برابر آسیب ناشی از اکسید شدن محافظت کرده و عملکرد شناختی مغز را بهبود می‎دهد. (برای آشنایی بیشتر با این بیماری مطلب آلزایمر چیست؟ را مطالعه کنید.)

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

نشانه‌ها و علائم بیماری آلزایمر

آسپرین در درمان آلزایمر موثر است

آیا استرس منجر به بیماری آلزایمر می‎شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *