خوراکی‌های مرگ آور برای مغز شما

مغز شما در اثر مصرف خوراکی‌های نادرست تحلیل می رود و می میرد. مغز و بدن هر دو تحت تاثیر تغذیه و سوءتغذیه هستند. اگر می‌خواهید همزمان سالم‌تر و باهوش‌تر باشید از مواد غذایی مضر دوری کنید.

سلامت مغز

قند و مواد غذایی دارای قند مصنوعی

اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های اخیر نشان داده است که مصرف بیش از حد مواد قندی باعث کاهش سطح یک ماده‌ی شیمیایی به نام BDNF می‌شود. این ماده‌ عامل رشد سلول‌های عصبی  است و در شکل‌ گیری حافظه به شما کمک می‌کند. کمبود این ماده‌ی شیمیایی افسردگی و زوال عقلی را نیز در پی دارد.  بدون این ماده، شما توانایی به خاطرسپاری اطلاعات و یادگیری بیشتر موضوعات را ندارید. علاوه بر این، شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز آسیب‌های دائمی به سیستم عصبی وارد می‌کنند.

خوراکی‌های پرنمک

غذاهای شور نه تنها برای فشار خون شما مضر هستند، بلکه باعث اختلال در عملکرد شناختی می‌شوند. وقتی که شما مقدار زیادی نمک مصرف می‌کنید باعث یک حواس‌پرتی و گیجی عمیقی در شما می‌شود.

چربی‌های ترانس

از چربی‌های ترانس همیشه باید اجتناب شود چرا که آنها نه تنها باعث افزایش وزن می‌شوند، بلکه سلول‌های عصبی را هم نابود می‌کنند. وقتی شما طی یک مدت طولانی خوراکی‌های حاوی چربی‌های ترانس مصرف می‌کنید باید بسیار مراقب باشید. این چربی‌ها باعث کوچک‌شدن حجم مغز می‎شوند، سلول‌های مغزی را نابود می‌کنند و کلسترول موجود در آنها باعث انسداد شریان‌های قلبی و در نهایت قرار گرفتن در معرض ریسک بالایی برای سکته‌ می‌شود.

گوشت‌های فرآوری شده

از گوشت‌های فرآوری شده مانند هات‌داگ، سوسیس و کالباس که ممکن است حاوی مقادیر زیادی مواد نگهدارنده یا نیترات سدیم باشد دوری کنید. علاوه بر این، در نظر داشته باشید در بسیاری از دامپروری‌های صنعتی حیوانات با آنتی‌بیوتیک و هورمون تحت‌درمان هستند، که در نهایت در گوشتی که شما می‌خورید موجود است. این مواد “زائد” خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

الکل

این واقعیتی انکارناپذیر است که الکل برای مغز مضر است. در واقع، الکل قوه‌ی تشخیص را تحت تاثیر قرار می‌دهد، واکنش‌ها را کند می‌کند، حافظه را مختل می‌کند و به رشد سلول‌های عصبی آسیب می‌رساند. هم‌چنین صدمات جدی به کبد می‌زند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

چند قدم برای حفظ سلامت مغز!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *