bخودکشی و افسردگی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
خودکشی و افسردگی

خودکشی و افسردگی

افراد افسرده غالبا عزت نفس ضعیفی دارند و احساس می‌کنند آینده بیشتر از گذشته امیدوار کننده نیست. چنین ناامیدی پیش‌بینی مطمئنی برای خودکشی نهایی به شمار می‌آید. ممکن است فرد افسرده فقط به سرزنش خود بسنده نکند. بلکه از تفکر به سوی عمل حرکت کند.

خودکشی و افسردگی

خودکشی فاجعه‌ آمیزترین پیامد افسردگی است. شبه خودکشی اقدام به خودکشی است که به مرگ ختم نمی‌شود. بیشتر نوجوانانی که اقدام به خودکشی می‌کنند، از لحاظ اجتماعی منزوی هستند. تعداد نوجوانان افسرده در خانواده‌های طلاق گرفته و معتاد بیشتر است. نظرات در مورد علت خودکشی به دو گروه تقسیم می‌شود. ۱- آنهایی که جامعه را علت افسردگی فرد می‎دانند. و ۲- آنهایی که روی فرد نظر دارند. اقدام کنندگان به خودکشی در دیدشان نسبت به موقعیت‌ها، بدون انعطاف هستند. این عدم انعطاف شامل ادراک محدود از موقعیت‌ها و امکانات رفتاری است. یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از خودکشی این است که به فرد نشان دهیم سرنوشت او برای دیگران مهم است. زنان تقریبا ۳ برابر مردان دست به خودکشی می‎زنند. ولی مردان ۳ برابر بیشتر از زنان در کشتن خود موفق می‎شوند. معمولا مردانی که در شغل شکست می‎خورند و زنانی که در عشق شکست می‌خورند، احتمال خودکشی در آنها ایجاد می‎شود. دو انگیزه اساسی برای خودکشی عبارتند از میل به پایان دادن زندگی و یا میل به دستکاری یا تغییر دنیا یا افراد دیگر از راه اقدام به خودکشی.  

خودکشی انواع مختلف دارد:

۱- خودکشی هنجار گسسته: که به وسیله گسستگی ویرانگر در رابطه فرد با جامعه‌اش ایجاد می‎شود. مثل از دست دادن شغل و رکود اقتصادی

۲- خودکشی خودخواهانه: زمانی روی می‌دهد که ضروریات اجتماعی از همه مهمتر زندگی کردن در اختیار فرد خودخواه قرار نمی‌گیرد.

۳- خودکشی نوع دوستانه: به درخواست جامعه صورت می‎گیرد. فرد زندگی خود را می‎گیرد تا به جامعه خود منفعت رساند.

منبع: کتاب آسیب شناسی روانی (روزنهان و سلیگمن)

مطالب مرتبط: 

نشانه‌های افسردگی

بدون مصرف دارو، افسردگی را درمان کنید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *