خواص آب چغندر برای بیماری قلبی

مطالعه جدیدی نشان داده است که آب چغندر به خاطر داشتن مقدار زیادی نیترات می‎تواند قدرت ماهیچه‎ها را در افرادی که بیماری قلبی دارند، افزایش دهد و باعث شود راحت‌تر فعالیت کنند.

خواص آب چغندر برای بیماری قلبی

نیترات توسط اکسید نیتریک در بدن تولید می‎شود و باعث نرم شدن عروق خونی می‏‌شود همچنین متابولیسم بدن را نیز افزایش می‎دهد. تحقیقات نشان داده نیترات عملکرد ماهیچه‎ها را در ورزشکاران حرفه‎ای نیز افزایش می‎دهد. نیترات خوراکی در چغندر و سبزیجات برگدار مثل اسفناج یافت می‎شود. این مطالعه کوچک توسط برترین پزشکان دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن انجام شد. به افراد شرکت کننده که مبتلا به بیماری قلبی بودند، مقداری آب چغندر داده شد و بعد از گذشت ۲ ساعت، محققان متوجه ۱۳ درصد  افزایش در قدرت و سرعت عملکرد ماهیچه‎های این افراد شدند. دکتر لیندا پترسون (Dr. Linda R. Peterson) سرپرست محققان در این مطالعه می‎گوید «بیشتر کارهای روزانه ما به قدرت عضلات نیاز دارد مثل از پله بالا رفتن یا خرید کردن روزانه، هدف از این تحقیق کمک به افرادی است که بیماری قلبی یا سرطان دارند تا بتوانند بیشتر فعالیت فیزیکی داشته باشند و از رختخواب بیرون بیایند. زیرا هر چه این بیماران بیشتر فعالیت بدنی داشته باشند، بیشتر زنده می‎مانند.»

محققان می‎گویند هدف بعدی در این مطالعه بررسی تاثیر نیترات در مورد سالمندان است که از ضعف عضلات رنج می‎برند. یکی از مشکلات بالا رفتن سن ضعیف شدن و کند شدن تدریجی عضلات و ماهیچه‎های بدن است. افراد مسن سالانه ۱ درصد از میزان عملکرد عضلات بدن‌شان را از دست می‎دهند. بنابراین اگر بتوان از این روش برای افزایش قدرت عضلات سالمندان نیز استفاده کرد، تغییرات زیادی در بهبود زندگی و وضعیت سلامتی این افراد ایجاد خواهد شد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

پیشگیری از تنگی عروق قلب با تغذیه مناسب

کم یا زیاد خوابیدن باعث بیماری قلبی می‌شود

آسپیرین برای پیشگیری از بیماری قلبی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *