خواص قارچ برای درمان سرطان

قارچ در گروه سبزیجات قرار می‎گیرد و همه به خوبی می‌دانند که مصرف مقدار کافی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی به معنای خوردن سبزیجات و میوه‌های رنگارنگ است. مصرف غذاهای طبیعی همچون قارچ می‌تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‎های قلبی را کاهش دهد. 

خواص قارچ برای درمان سرطان سرطان خواص قارچ برای درمان سرطان          1

درمان سرطان

قارچ حاوی ماده‌ای به نام سلنیوم است که این ماده معدنی نقش بسیار مهمی در عملکرد آنزیم‌های کبد بازی می‌کند و به سم زدایی و پیشگیری از سرطان کمک خواهد کرد. علاوه بر موارد گفته شده،  اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد سلنیوم از التهاب نیز جلوگیری می‌کند و رشد تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد. قارچ نیز همچون گوجه فرنگی، هویج، فلفل دلمه‌ای قرمز و سبز، کدو تنبل، حبوبات و کدو حاوی آنتی اکسیدان است. فولات موجود در قارچ نقش بسیار مهمی در سنتز DNA بازی می‌کند. ویتامین D موجود در قارچ نیز می‌تواند از رشد سلول‌های سرطانی با توزیع و تنظیم چرخه رشد سلول‌های سالم جلوگیری نماید.

کاهش وزن

فیبر یکی از موادی است که در غذاها یافت می‌شود و برای ایجاد سیری بیشتر به بدن کمک خواهد کرد. قارچ حاوی دو نوع فیبر است: بتا گلوکان و کیتین. این دو ماده سیری را افزایش می‌دهند و از اشتهای فرد برای خوردن مواد بیشتر می‌کاهند.

سلامت قلب

فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در قارچ برای حفظ سلامت قلب بسیار مفیدند. پتاسیم و سدیم نقش بسیار مهمی در تنظیم فشار خون دارند. مصرف قارچ که حاوی پتاسیم بالا و سدیم پایین است می‌تواند فشار خون افراد را کاهش دهد. علاوه بر این مصرف روزانه ۳ گرم بتاگلوکان موجود در قارچ می‌تواند کلسترول خون را تا ۵ درصد کاهش دهد.

دیابت

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به دیابت نوع یک با مصرف غذاهای غنی از فیبر گلوکز پایینی در خون خود داشتند و در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز با مصرف این غذاها سطح قند، انسولین و لیپید در خون بهبود یافته است. یک پیمانه از قارچ گریل شده می‌تواند ۳ گرم فیبر برای بدن فراهم کند. متخصصان توصیه می‌کنند که مردان در روز ۳۰ الی ۳۸ گرم و زنان ۲۱ الی ۲۵ گرم قارچ مصرف نمایند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سلنیوم موجود در قارچ می‌تواند پاسخ ایمنی بدن به عفونت‌ها را از طریق تحریک تولید سلول‌های T بهبود ببخشد. فیبرهای بتاگلوکان موجود در قارچ نیز می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سرطان و پیشگیری از تشکیل تومورها تقویت کند.

منبع: asriran.com

مطالب مرتبط: 

کندر برای درمان سرطان

غذاهای مفید برای درمان‌سرطان

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *