bخواص شگفت انگیز کلسیم · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
خواص شگفت انگیز کلسیم

اگر تا به حال جزو افرادی بودید که شیر نمی‌خوردید با خواندن اطلاعات پزشکی که راجع به خواص شگفت انگیز کلسیم در این مطلب شرح داده شده، انگیزه بیشتری برای نوشیدن شیر خواهید داشت.

 افزایش باروری: نتایج تحقیقات انجام شده در خصوص درمان ناباروری نشان می‌دهد دریافت کلسیم کافی می‌تواند در آخرین لحظات قبل از لقاح، عملکرد اسپرم را بهبود بخشد تا بهتر به دهانه تخمک نفوذ کند. محققان دانشگاه کلمبیا نیز دریافتند در زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک که با تخمک گذاری بارور شده‌اند، کلسیم و ویتامین D نقش موثری در بازگرداندن قاعدگی طبیعی آنها دارد.  

خواص شگفت انگیز کلسیم

حفظ سلامت دهان و دندان: مواد غنی از کلسیم از لثه شما محافظت می‌کند. نتایج یک مطالعه طولانی مدت که روی ۱۳ هزار نفر انجام شده است کسانی که رژیم غذایی آنها سرشار از این ماده معدنی است کمتر به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند. دانشمندان بر این باورند که دریافت این ماده فک را قوی نگه می‌دارد و از نفوذ و فعالیت باکتری‌ها پیشگیری می‌کند. 

مبارزه با سرطان روده بزرگ: دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین D می‌تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان محافظت کند. نتایج مطالعه که برای درمان سرطان پولیپ انجام شده، نشان می‌دهد دریافت کلسیم و ویتامین D خطر بازگشت سرطان پولیپ را تا ۱۸ درصد کاهش می‌دهد. پس برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان، روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم منابع غذایی طبیعی یا مکمل‌های غذایی را با نظر پزشک متخصص مصرف کنید. 

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲: براساس مطالعات انجام شده افرادی که روزانه ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در رژیم غذایی خود دارند، کمتر به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. البته میزان جذب در منابع غذایی مختلف، یکسان نیست. معمولا کلسیم موجود در منابع جویدنی بهتر جذب بدن می‌شود. برای جذب بهتر منابع غذایی حاوی آن را در دو وعده صبح و شب مصرف کنید. 

کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی: تحقیقات نشان داده است زنانی که روزانه ۴ وعده شیر کم چرب در هفته می‌نوشند نسبت به زنانی که فقط یک وعده شیر در هفته می‌نوشند، ۴۰ درصد کمتر دچار اختلالات پیش از قاعدگی یا سندرم PMS می‌شوند.  

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *