bخواب بی کیفیت منجر به سکته مغزی در سالمندان می‎شود! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
خواب بی کیفیت منجر به سکته مغزی در سالمندان می‎شود!

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد سالمندانی که خواب شبانه خوبی ندارند و به صورت متناوب از خواب بیدار می‎شوند و دوباره به خواب می‌روند، تغییراتی در رگ‌های خونی و بافت مغزشان ایجاد می‎شود که این عوامل خطر سکته مغزی (stroke) و اختلالات شناختی را افزایش می‎دهد. 

سکته مغزی

با بالا رفتن سن تغییراتی در الگوی خواب افراد مشاهده می‎شود. افراد دچار بی خوابی می‎شوند یا دیرتر به خواب می‎روند یا خواب پیوسته ندارند و در طول شب چند بار از خواب بیدار می‎شوند و دوباره به خواب می‎روند. از تمام این موارد به عنوان خواب بی کیفیت نام می‎بریم. این مشکلات خواب ممکن است به خاطر برهم خوردن تنظیم ساعت فیزیولوژیک بدن رخ دهد که می‎تواند به خاطر یک بیماری زمینه‌ای باشد که خود منجر به بیماری‌های قلبی عروقی می‎شود. در این مطالعه محققان می‎خواستند ببینند خواب ناپیوسته چه تاثیری در تخریب رگ‌های خونی مغز و بافت مغز دارد. این تحقیقات به سرپرستی دکتر Andrew Lim از دانشگاه تورنتو کانادا روی ۳۱۵ نفر انجام شد. چرخه خواب و بیداری و فعالیت‎های این افراد برای مدت یک هفته به طور کامل بررسی شد. خواب ناپیوسته به طور متوسط باعث ۷ بار بیدار شدن فرد در هر ساعت می‎شود. افرادی که وقفه خواب یا همان خواب بریده بریده در آنها شدیدتر بود ۲۷ درصد بیشتر در خطر تصلب شرایین یا سخت شدن رگ‎های خونی بودند. 

شناختن دلایل آسیب دیدن بافت مغزی بسیار اهمیت دارد، زیرا نه تنها منجر به سکته مغزی می‏‌شود بلکه می‎تواند باعث اختلالات شناختی و حرکتی در دوران سالمندی نیز بشود. خواب ناپیوسته باعث اختلال در جریان خون می‎شود در نتیجه اکسیژن کافی به بافت مغزی نمی‎رسد. آپنه خواب می‎تواند یکی از دلایل بیدار شدن مداوم فرد از خواب شود. علاوه بر این در افرادی که کیفیت خواب خوبی ندارند رفتارهای ناسالم دیگری نیز مشاهده می‎شود. این افراد تمایل بیشتری برای خوردن دارند و مدت بیشتری بی تحرک به تماشای تلویزیون مشغول می‎شوند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

نخوردن صبحانه منجر به سکته مغزی می‎شود!

بی خوابی منجر به چاقی می‎شود!

کم‌خوابی باعث سرماخوردگی می‎شود

چند ماده غذایی برای تنظیم خواب شبانه

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *