bکم خوابی آلزایمر می‎آورد! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
کم خوابی آلزایمر می‎آورد!

حتما در مورد بیماری‎هایی که کمبود خواب ایجاد می‌کند مثل دیابت، چاقی یا بیماری قلبی و عروقی شنیده‌اید، اما خبر جدید این است که کمبود خواب می‎تواند باعث ابتلای فرد به بیماری آلزایمر هم بشود. در واقع کمبود خواب می‎تواند مغز را برای ابتلا به بیماری‎های مغزی دوران سالمندی مثل زوال عقل یا دمانس (Dementia) مستعد کند.  

آلزایمر

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد وقتی ما در خواب هستیم مغز ما مواد سمی را که باعث بیماری آلزایمر می‎شود از درون سلول‌‌های خود پاک می‌کند. اگر به اندازه کافی نخوابیم این سموم در مغز جمع شده و باعث آسیب به مغز می‎شوند. محققان در مطالعات قبلی متوجه شده بودند افرادی که به این بیماری دچار هستند بیشتر دچار کم خوابی می‎شوند و تصور این بود که بیماری آلزایمر است که باعث بر هم خوردن خواب می‎شود. اما حالا با این تحقیقات شاید بتوان گفت که مشکلات خواب است که زمینه ساز این بیماری می‎شود.

مایع مغزی نخاعی که مایعی شفاف و تمیز است، در هنگام خواب عمیق شروع به چرخش در داخل و خارج مغز می‎کند و مواد سمی را از بافت مغزی خارج می‎کند. با این کار پلاک‎های آملوئیدی که با بیماری آلزایمر مرتبط هستند، از بین می‎روند. بنابراین شاید این‎گونه بتوان توضیح داد که اختلال خواب یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر است. محققان هنوز موفق به پیدا کردن راهی برای پاکسازی سلول‎های مغزی از این پلاک‎های آملوئیدی نشده‌اند. در تحقیقات آزمایشگاهی از لیزرهای قدرتمند بر روی مغز موش‌ها استفاده شده است اما باید راهی ایمن و غیر تهاجمی برای انسان یافت.

منبع: salamat.ir

مطالب مرتبط: 

نشانه‌ها و علائم بیماری آلزایمر

آسپرین در درمان آلزایمر موثر است

کشف جدید در مورد علت بیماری آلزایمر

با خوردن یک سیب در روز، آلزایمر را دور کنید!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *