خطرات مصرف داروهای ناتوانی جنسی

خطرات مصرف داروهای ناتوانی جنسی

امروزه با افزایش استرس‌ها و تنش‌ها، مشکلات جنسی نیز روز به روز بیشتر دیده می‌شود. این موضوع باعث شده مصرف داروهای ناتوانی جنسی در جامعه بیش از هر زمانی افزایش پیدا کند. از طرفی خجالت باعث می‌شود افراد به صورت مخفیانه از این داروها استفاده کنند و حتی موضوع را از پزشک خود پنهان کنند، که این کار ممکن است جانشان را به خطر بیاندازد.

ناتوانی جنسی در واقع علامتی از یک بیماری است. شایع‌ترین علت آن مسائل روحی و روانی مثل افسردگی و اضطراب شدید است. اما برخی بیماری‌های ارگانیک هم باعث ناتوانی جنسی می‌شوند مثل بیماری‌های غدد جنسی و هیپوفیز، غدد جنسی تحت کنترل هیپوفیز قدامی فعالیت می‌کنند. حال چه در غدد جنسی (بیضه در آقایان و تخمدان در خانم‌ها) مشکل وجود داشته باشد و یا هیپوفیز که باید به غدد جنسی فرمان بدهد مشکل داشته باشد، فرد دچار ناتوانی جنسی می‌شود. بیماری‌هایی که باعث ناتوانی جنسی می‌شوند یا بصورت اولیه در خود بیضه یا تخمدان هستند یا ثانویه هستند. بیماری اولیه مثل فردی که سرطان بیضه داشته و بیضه‌هایش را درآورده‌اند. بیماری‌های ثانویه که هیپوفیز را درگیر می‌کنند مثل فردی که پرولاکتینوما دارد و میزان پرولاکتین بدنش بالا می‌رود. داروهای موسوم  به داروهای تقویت جنسی اعتیادآور نیستند اما چون این داروها بیماری را برطرف نمی‌کنند. وقتی فرد قرص را می‌خورد اثرات مثبتی می‌بیند و دیگر به دنبال درمان نمی‌رود. این داروها برای مدت کوتاهی نیاز فرد را برطرف کرده و تا فرد بتواند رابطه جنسی برقرار کند اما بیماری‌ درمان نمی‌شود. مثلا فرد یک تومور کوچک در هیپوفیز دارد که قبل درمان با داروست اما چون این داروها مشکل فرد را موقتی حل کرده به پزشک مراجعه نمی‌کند و وقتی مراجعه می‌کند که تومور بزرگ شده و به راحتی قابل درمان نیست.

خطرات مصرف داروهای ناتوانی جنسی

متاسفانه بعضی افراد بدون تجویز پزشک به داروخانه رفته و این داروها را تهیه می‌کنند. در رأس این داروها ویاگرا یا سیلدنافیل بود و بعدها تاداگرا یا تادالافیل به بازار آمدند. این داروها پرخونی موضعی ایجاد می‌کنند، اما این پرخونی نه تنها در ارگان جنسی بلکه می‌تواند در مغز، قلب و عروق هم ایجاد شود و فرد دچار سردرد شدید، فشار خون بالا و حتی پارگی عروق شود. در افرادی که بیماری قلبی، انواع تنگی عروق مثل تنگی عروق کرونر قلب یا تنگی عروق مغز دارند، مصرف این داروها ممنوع است. یکی از موارد منع مصرف این داروها حساسیت دارویی است. افرادی که پزشک رابطه جنسی را برایشان ممنوع کرده مثل افرادی که به تازگی سکته کرده‌اند نباید از این داروها استفاده کنند. علاوه بر این فرد نباید از یک دسته دارویی دو دارو را همزمان مصرف کند مثلا نباید تادالافیل و سیلدنافیل را همزمان بخورد یا اگر داروهای دیگری برای ناتوانی جنسی چه گیاهی چه غیر گیاهی مصرف می‌کند نباید از این داروها استفاده کند. 

منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

دلایل عجیب و غریب به وجود آمدن استرس

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *