خطرات زردی نوزاد ها!

زردی نوزاد اگر به موقع تشخیص داده نشود میزان زردی در خون افزایش می‌یابد و به مغز نوزاد آسیب‌های جدی وارد می کند.زردی معمولاً در۶۰ درصد نوزادانی که به موقع متولد می‌شوند و در۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول دیده می‌شود.منشاء اصلی بیلی روبین، هموگلوبین خون است.نوزادان به دلیل تجمع رنگدانه‌ای به نام بیلی روبین در پوست نوزاد است منشاء اصلی بیلی روبین، هموگلوبین خون است.


زردی نوزاد

 نوزادان در روز اول تولد، بیماری زردی ندارند ولی در صورت پدیدار شدن این حالت در این روز، این آسیب جدی‌تر می‌شود. به همین دلیل باید ۴۸ ساعت پس از تولد نوزاد حتما برای اطمینان از سلامت نوزاد اقدام شود.

 تجربه مادران در تشخیص زردی کودک خیلیاهمیت است، زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و تا وسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و دراندام و کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم بیلی روبین در دسی‌لیتر خون نوزاد است.

 مهم‌ترین روش برای کاهش زردی نوزاد تغذیهمداوم با شیر مادر است، بیلی روبین توسط کبد دفع می‌شود و خوردن شیر مداوم نوزاد با شیر مادر مدفوع نوزاد را زیاد می کندو بیلی روبین سریعتر از بدن نوزاد دفع می گردد.

 آسیب‌های مغزی مهم‌ترین آسیب زردی نوزاد است با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با زیاد شدن میزان سم بیلی روبین در خون از سد خون مغز عبور کند و در بخش‌هایی از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد می شود.

 علائم نوزادانی که زردی دارند عبارتند از : خواب آلودگی، گریه با صدای بلند، انحراف در صورت است و با وجود این علائم بیشتر این نوزادان می‌میرند و یا در صورت زنده ماندن دچار فلج مغزیو عقب ماندگی ذهنیمی‌شوند.

 منبع : akairan.com

مطالب مرتبط :

علت زردی نوزادان

پیشگیری از زردی نوزادان

پیشگیری از تولد کودکان عقب ماندگی ذهنی

 

 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *