خرافات سلامت را باور نکنید

خرافات سلامت را باور نکنید

نمک دریا سالم‌تر از نمک معمولی است: بعضی از مردم فکر می‎کنند نمک دریا سدیم کمتری نسبت به نمک معمولی دارد. اما این باور غلط است و میزان سدیم در هر دو یکی است. یا بعضی‎ها به این دلیل که نمک دریایی کمتر تصفیه می‎شود، فکر می‎کنند سالم‎تر است اما این باور اصلا علمی نیست. سدیم موجود در نمک دریا هم اگر بیش از حد مصرف شود به سلامت قلب آسیب می‎زند.

بدن ما به ۸ لیوان آب در روز نیاز دارد: اگرچه آب برای سالم ماندن بدن ضروری است. اما نیاز هر فرد به آب بستگی به محیط اطراف، میزان فعالیت و سلامت عمومی بدن دارد. محققان یک موسسه دارویی آمریکایی اعلام کرده‎اند که مردان به ۱۳ لیوان آب در روز و زنان به ۹ لیوان آب نیاز دارند. این مقدار می‎تواند هر نوع مایع دیگری را نیز شامل شود. غذا هم در این تعداد لیوان محاسبه شده زیرا غذاها ۲۰ تا ۲۵ درصد مایع مورد نیاز بدن را تامین می‎کنند.

خرافات سلامت را باور نکنید

میوه‎ها و سبزیجات یخ‌زده مواد مغذی کمتری نسبت به تازه‎شان دارند: میوه‌ها و سبزی‎های تازه معمولا زودتر از فریز شده‎ها مواد مغذی خود را از دست می‎دهند. میوه‎ها به محض جدا شدن از درخت شروع به از دست دادن مواد مغذی خود می‎کنند اما در منجمد کردن صنعتی، بعد از چیده شدن در عرض چند ساعت فریز می‎شوند. بنابراین مواد مغذی خود را از دست نمی‎دهند. البته باید تنها کاری که روی آنها انجام می‌شود، شستن، خرد کردن و فریز کردن آنها باشد. موقع خرید دقت کنید شکر، چربی و نمک به آنها اضافه نشده باشد.

سویا باعث سرطان سینه می‌شود: از آنجا که استروژن یک عامل تحریک کننده سرطان سینه به شمار می‎آید و سویا نیز دارای استروژن است، بعضی از مردم فکر می‎کنند مصرف سویا باعث افزایش خطر سرطان سینه می‎شود. تحقیقات نشان داده سویا هیچ تاثیری در ابتلا به بیماری سرطان سینه نداشته است. از انجا که استروژن سویا جایگزین استروژن انسانی در بدن می‎شود و استروژن سویا ضعیف‌تر است، بروز سرطان نسبت به زمانی که سویا در رژیم غذایی نباشد، کمتر خواهد بود. متخصصان مصرف ۳ وعده سویا و فرآورده‌های آن در روز را برای سلامتی توصیه می‎کنند.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

آیا PH خون راز کاهش وزن است؟

جگر بخوریم یا نه؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *