خانه تکانی و مشکلات سلامتی!

به روزهای آخر سال و رسم خانه تکانی نزدیک می‎شویم. اگر چه خانه تکانی و نظافت کار خطرناکی نیست، اما گاهی اوقات با آسیب‌های بدنی و مشکلاتی برای سلامتی مثل حساسیت‌های پوستی یا مشکلات تنفسی همراه است. در این مطلب شایع‌ترین مشکلاتی که در حین تمیز کردن خانه برایتان پیش می‎آید را شرح داده‌ایم.

خانه تکانی

حساسیت و واکنش‌های پوستی

مواد شوینده و پاک کننده مختلفی وجود دارد. برخی از این محصولات شیمیایی در تماس با پوست موجب بروز واکنش‌هایی می‌شوند. حتما از دستکش استفاده کنید و هشدارهای روی این محصولات را به دقت بخوانید تا بدانید در صورت بروز مشکل چه کار کنید. معمولا توصیه می‎شود در صورت تماس این مواد با پوست با آب فراوان پوست‎تان را به خوبی بشویید. بعد از شستن با آب اگر هنوز احساس ناراحتی کردید، به پزشک پوست و مو مراجعه کنید.

مشکلات تنفسی

استفاده از حجم زیاد مواد شیمیایی باعث مشکلات تنفسی می‎شود. در مورد  افرادی که آلرژی یا آسم دارند. گاز و بوی ناشی از این مواد هم می‌تواند، سبب واکنش در فرد شود. از ماسک استفاده کنید تا در معرض گرد و خاک نباشید. سعی کنید از جارو برقی استفاده کنید تا گرد و خاک را جذب کند. برای اینکه دچار مشکلات تنفسی نشوید، هرگز مواد شوینده را با هم مخلوط نکنید (مثلا جرم گیر با وایتکس) و محیطی که در آن مشغول خانه تکانی هستید، حتما تهویه هوا داشته باشد.

حساسیت چشمی

مواد شوینده و سفید کننده، حتی با یک تماس ناچیز با چشم باعث آزردگی آن می‌شود. چشم افرادی که آلرژی دارند، در تماس با گرد و خاک هم آزرده می‌شود. گاهی حتی بدون تماس مستقیم چشم با ماده شوینده، ممکن است گاز و بوی ناشی از این ماده به چشم آسیب برساند. برای پیشگیری از این حساسیت، وقتی می‌خواهید خانه تکانی کنید، حتما در و پنجره را باز بگذارید و یا هواکش را روشن کنید. در بیشتر موارد توصیه می‌شود که اگر با حساسیت چشمی مواجه شدید چشم را با آب بشویید. 

پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن 

در هنگام خانه تکانی جابه جا کردن اجسام سنگین یا افتادن از روی نردبان باعث رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی می‎شود. بهتر است قبل از شروع نظافت خانه چند دقیقه تمرینات کششی انجام دهید تا عضلات بدن نرم و آماده کار شوند. به تنهایی وسایل را جابجا نکنید. مراقب سر خوردن روی سطوح خیس باشید. 

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

آلرژی چیست؟

بیماری آسم چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *