حقایقی در مورد تزریق بوتاکس

بوتاکس در واقع نوعی سم با نام علمی بوتولینوم است که از تزریق مقدار کم آن به صورت زیر پوستی برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت و جوان سازی پوست صورت استفاده می‌شود. اما آیا تزریق این سم می‎تواند برای سلامتی مضر باشد یا خیر؟

تزریق بوتاکس

در واقع، اولین بار سال ۱۸۹۷، این سم در مسمومیت‌های ناشی از نگهداری نامناسب غذا کشف شد. اگر این سم از طریق خوراکی به بدن وارد شود، باعث بروز بیماری فلج‌کننده خطرناکی به نام بوتولیسم خواهد شد. نام بوتاکس را شرکت آلگران اواخر سال ۱۹۸۰ روی این ماده گذاشت. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از بوتاکس را به‌عنوان یک داروی زیبایی، آرایشی برای از بین بردن چین و چروک‌های پوستی متوسط تا عمیق در سال ۲۰۰۲ تایید کرده است. مکانیسم اثر بوتاکس به این صورت است که پس از تزریق، در انتهای اعصابی که به عضله دستور انقباض می‌دهد، مستقر می‌شود و از آزاد شدن مواد شیمیایی که مسوول انقباض عضله است، جلوگیری می‌کند و در نتیجه عضله فلج می‌شود و این فلج ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

در مواردی که برای زیبایی از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود، مقدار تزریق بسیار کم است بنابراین معمولا وارد گردش خون نمی‌شود و در نتیجه عوارض سیستمیک چندانی ندارد اما ممکن است در برخی افراد، عوارض موضعی ناشی از تزریق بوتاکس آزار دهنده شود. از جمله این عوارض جانبی تزریق این ماده می‌توان به سوزش و قرمزی در محل تزریق که پس از چند ساعت خود به‌ خود برطرف می‌شود و افتادگی پلک اشاره کرد. غیر طبیعی و مصنوعی شدن صورت و بی حرکت شدن بیش از حد عضلات صورت از عوارض تزریق بوتاکس است. برخی مواقع از بوتاکس برای کاهش میزان تعریق در کف دست‌ها یا زیر بغل استفاده می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا این کاربرد بوتاکس را در سال ۲۰۰۴ تایید کرد. اگر از بوتاکس برای رفع چین و چروک گردن استفاده شود، ممکن است عوارضی مانند تغییر صدا و مشکل در بلع ایجاد کند.

حداقل سن مجاز برای تزریق بوتاکس ۱۸ تا ۲۰ سالگی است اما به‌طور کلی، انجام این عمل قبل از ظاهر شدن چین‌های متوسط تا عمیق پوستی توصیه نمی‌شود. تزریق بوتاکس برای خانم‌های باردار و شیرده و افرادی که عفونت فعال پوستی در محل تزریق دارند، ممنوع است. افرادی که دچار بیماری‌های نقص ایمنی هستند نیز بهتر است از بوتاکس استفاده نکنند زیرا سیستم ایمنی این افراد ضعیف‌تر از افراد عادی است. اگر یک بار تزریق بوتاکس داشته‌ و متوجه شده‌اید که به آن حساسیت دارید، دیگر هرگز این عمل را تکرار نکنید. اگر بوتاکس در گرمای بالای ۸۵ درجه بیش از ۵ دقیقه بماند، از بین می‌رود و از آنجایی که مولکول آن خیلی حساس است، باید از هنگام تولید تا مصرف در دمای بین ۰ تا ۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *