حقایقی درباره چربی شکم

بیشتر افراد مقداری چربی شکم دارند حتی افرادی که شکم صاف دارند و این کاملا طبیعی است. اما اگر چربی شکم زیاد باشد می‎تواند به سلامتی آسیب بزند. برترین پزشکان اعتقاد دارند تاثیر چربی‎های شکم بر سلامتی بیشتر از چربی‌ قسمت‌های دیگر بدن است. 

حقایقی درباره چربی شکم

مقداری از چربی شکم زیر پوست قرار دارد. و بقیه این چربی داخل شکم و اطراف ارگان‌های داخلی بدن مثل کبد، ریه و قلب قرار دارد. این چربی داخل شکم، چربی احشایی نامیده می‎شود و مشکلات سلامتی مربوط به همین چربی‎هاست. حتی افراد بسیار لاغر هم ممکن است این نوع چربی‌ها را داشته باشند. زیرا این موضوع بیشتر از اینکه به سایز دور کمر افراد مربوط باشد به میزان فعالیت فیزیکی آنها مربوط است. مقداری از این چربی برای در بر گرفتن اعضای داخلی بدن نیاز است اما اگر مقدار آن زیاد شود، شما را در معرض ابتلا به بیماری فشار خون، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، انواع سرطان مانند سرطان سینه و سرطان روده بزرگ قرار می‎دهد. این چربی به صورت ثابت در بدن قرار نگرفته و فعال است و مواد مضر تولید می‎کند.  

وقتی چاق می‎شوید و قسمت‌هایی از بدن که چربی در آنها ذخیره می‎شود پر می‌شوند، بدن شروع می‌کند به ذخیره کردن چربی در جاهای غیر معمول بدن مثل اطراف قلب و دیگر ارگان‌های داخلی بدن. اگر بخواهید بدانید که دقیقا چقدر از این چربی احشایی داخل شکم خود دارید، دقیق‎ترین راه استفاده از CT اسکن و MRI است. اما چون استفاده از این راه‌ها ساده نیست. می‎توانید از یک راه آسان و کم هزینه استفاده کنید. دور کمرتان را با یک متر اندازه بگیرید. این کار را وقتی ایستاده‌اید، انجام دهید. برای حفظ سلامتی‌تان باید دور کمرتان اگر زن هستید از ۳۵ اینچ (۸۹ سانتی‎متر) و اگر مرد هستید از ۴۰ اینچ (۱۰۱/۶ سانتی‌متر) کمتر باشد. البته افراد لاغر با دور کمر عادی هم ممکن است دچار این نوع چربی‎ها باشند. قسمتی از این مشکل ژنتیکی است و قسمتی هم به سبک زندگی افراد برمی‌گردد. حتی اگر افراد رژیم غذایی را مراعات کنند ولی ورزش نکنند باز هم ممکن است دچار چربی شکم شوند.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

آیا جراحی پلاستیک شکم برای شما مناسب است؟ 

آیا دستگاه دراز و نشست باعث کوچک شدن شکم می‌شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *