حفظ سلامت پوست در شرایط آلودگی هوا

افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‎کنند و در معرض آلودگی هوا هستند، بیشتر احتمال دارد به مشکلات پوستی مانند خشکی پوست، پیری زودرس, بثورات پوستی، اگزما و آکنه دچار شوند. در این مطلب در مورد آثار مخرب آلودگی هوا بر پوست و مو و راه‎های مقابله با آن مطالبی بیان شده است. 

آلودگی هوا

در هوای آلوده میزان ذرات معلق و فلزات سنگین که ریه و پوست را تحریک می‌کنند، بسیار زیاد است. قسمت‏‌هایی از پوست مثل صورت و دست که بیشتر در معرض آلودگی هستند، دچار حساسیت اگزمایی می‌شوند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد وقتی میزان ازت و اکسید ازت و گوگرد در هوا افزایش می‎یابد، پوست تحریک پذیر می‌‎شود. منوکسیدکربن هم از اکسیژن رسانی به پوست جلوگیری می‌کند و رنگ پوست را تیره می‌کند و احتمال خشکی و پیری پوست افزایش می‎یابد. ذرات سمی معلق در هوا با چربی و عرق و مواد آرایشی روی پوست ترکیب شده و در معرض اشعه فرابنفش خورشید باعث آسیب رساندن رادیکال‎های آزاد به پوست می‎شوند.

بهترین پزشکان و متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند در روزهایی که هوا آلوده است تا جایی که می‎توانید از منزل بیرون نروید. از مرطوب کننده‌های پوست استفاده کنید. به طور مرتب پوست‎تان را با شوینده‎های غیر معطر بشویید. هر ۳ ساعت یک بار از ضد آفتاب استفاده کنید حتی وقتی در خانه هستید. سعی کنید با لباس و عینک و کلاه پوست‎تان را تا جایی که می‎توانید بپوشانید. علاوه بر این مصرف مایعات فراوان، لبنیات، میوه‎‌ها و سبزیجات می‌‎تواند عوارض ناشی از آلودگی‌هوا روی پوست را کاهش دهد.

منبع: salamat.ir

مطالب مرتبط:

این ویتامین اثرات مضر آلودگی هوا را خنثی می‌کند!

دکتر زهره فاضل پزشک پوست و مو 

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *