حذف نان و برنج از رژیم غذایی باعث چاقی می‌شود!

حذف نان و برنج از رژیم غذایی باعث چاقی می‌شود!

یکی از عادت‌هایی که بین افرادی که تحت رژیم غذایی و رژیم لاغری هستند رواج دارد، حذف مواد نشاسته‌ای به خصوص نان و برنج است. این افراد فکر می‌کنند نان و برنج چاق کننده هستند و باید از رژیم غذایی حذف شوند. مسلم است که مواد نشاسته‌ای کالری زیادی تولید می‌کنند اما این به این معنا نیست که باید از برنامه غذایی حذف شوند.

اما به چه دلیل حذف مواد نشاسته‌ای از رژیم غذایی باعث چاقی می‌شود؟ از آنجا که کربوهیدرات‌ها مهم‎نرین منابع انرژی هستند و غذاهایی که مثل نان و برنج ارزش سیری بالایی دارند و فرد پس از مصرف این مواد تا مدتی احساس گرسنگی نمی‌کند، اگر حذف شوند فرد دچار گرسنگی و ضعف شده و به خوردن هله‌هوله پناه می‌برد. که این خوردنی‌ها معمولا پرکالری و حاوی چربی و شیرینی زیادی هستند. از طرف دیگر این ریزه‌خواری‌ها احساس سیری ایجاد نمی‌کند پس فرد به خوردن این مواد ادامه می‌دهد که منجر به چاقی می‌شود.

حذف نان و برنج از رژیم غذایی باعث چاقی می‌شود!

به علت احساس گرسنگی ناشی از حذف نان و برنج، شخص دچار استرس می‌شود و پیامد استرس هم پرخوری عصبی است. افرادی که از رژیم‌های بسیار کم‌کالری و فاقد نان و برنج استفاده می‌کنند در درازمدت قادر به تحمل این رژیم‌ها نیستند و پس از مدت کوتاهی به پرخوری دچار می‌شوند. این پرخوری باعث نارضایتی از خود می‌شود و این احساس نارضایتی پرخوری عصبی را تشدید می‌کند و این چرخه معیوب ادامه پیدا می‌کند. پیامد دیگر استرس این است که تنظیم کار تمام دستگاه‌های بدن را برهم می‌زند و باعث می‌شود ارگان‌ها نتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. از جمله متابولیسم (سوخت و ساز) مواد انرژی‌زا در بدن مختل می‌شود و این مواد به جای اینکه در بدن بسوزند و تولید انرژی کنند به چربی تبدیل شده و در بدن ذخیره می‌شوند. نان و برنج و مواد نشاسته‌ای علاوه بر انرژی، حاوی مواد مغذی مانند پروتئین گیاهی، ویتامین‎های گروه B، روی و مقداری هم کلسیم هستند. به خصوص اگر با سبوس مصرف شوند، حاوی ویتامین B بیشتر و ویتامین E و فیبر غذایی نیز هستند. 

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط: 

غذاهایی که باعث می‌شوند احساس سیری کنید

رازهای کاهش وزن براساس گروه خونی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *