جلوگیری از عفونت های خونی در دندانپزشکی

تماس مستقیم با خون یا مایعات بدنی بیمار، تماس با اشیاء آلوده مانند وسایل، تجهیزات و سطوح آلوده، تماس مخاط چشم، بینی یا دهان با ترشحات آلوده حاوی میکروارگانیسم‌ها، استنشاق میکرو ارگانیسم‌های عفونی دارای منشاء هوایی که می توانند برای مدت‌های طولانی در هوا معلق باقی بمانند، از مهمترین راه‌های انتقال میکرو ارگانیسم‌ها در مراکز دندانپزشکی است. 

دندانپزشکی

اطلاعات پزشکی می‌گوید قسمت عمده آلودگی‌هایی که در دندانپزشکی وجود دارد، به خاطر ترشحات خونی است که در حین درمان پاشیده می‌شوند. این آلودگی‌ها باید فورا ضد عفونی شوند تا بیمار بعدی در خطر ابتلا به عفونت‌های خونی قرار نگیرد. انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه می کند که ابزارهای جراحی که به بافت نرم یا استخوان نفوذ می کنند نظیر انبرک، تیغ، چکش استخوانی، کیف کیسه جراحی و غیره جزء گروه ابزارهای حیاتی طبقه‌بندی می‎شوند و باید پس از استفاده استریل شوند و یا دور انداخته شوند. 

ابزارهایی که نفوذ به بافت نرم یا استخوان ندارند نظیر آمالگام، سرنگ‌های هوا، نیمه حیاتی طبقه‌بندی می‌شوند و بعد از هر بار استفاده باید استریل شوند. اگر این ابزارها مقاوم به گرما هستند، باید در حداقل دما استریل شوند و یا با مواد ضدعفونی کننده، ضدعفونی شوند. معمولا ابزارهای مقاوم به حرارت را با  استفاده از بخار با فشار(اتوکلاو) بخار شیمیایی (فرمالدئید)، حرارت خشک (دمای ۳۲۰ فارنهایت به مدت ۲ ساعت) استریل می‌کنند.سطوح غیر متخلخل اول باید کاملا تمیز شود و سپس با یک محلول ضدعفونی کننده بیمارستانی دارای اثر متوسط (توبرکلوسیدال) ضدعفونی شود. همچنین کسی که مسئول ضدعفونی کردن وسایل آلوده است باید از دستکش و لوازم محافظ شخصی مناسب استفاده نماید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

دندانپزشکی اطفال با بیهوشی!

دندان قروچه کودکان

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *