bجلوگیری از خونریزی بینی در کودکان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
جلوگیری از خونریزی بینی در کودکان

از سنین پائین به کودک خود یاد دهید که چطور خونریزی بینی را متوقف سازد. به کودک بگوئید که آرام بماند و صاف نشسته سرش را بالا بگیرد، این کار می تواند فشار داخل رگ های خونی را کاهش دهد. قسمت پائین بینی را بین شست و انگشتان بگیرد و بدین ترتیب هر دو طرف بینی را به سختی به تیغه بینی فشار دهد. اگر بعد از این که فشار آزاد شد خونریزی ادامه پیدا کرد احتمالاً بدین معنا خواهد بود که یک لخته بزرگ در داخل بینی جلوی بهم بسته شدن عروق خونی پاره شده را می گیرد. کودک باید شدیداً بینی اش را خالی کند، فین کند تا لخته را از جا بکند و بعد از اینکه لخته خارج شد، مجدداً برای ده تا دوازده دقیقه بینی را فشار دهد.

خونریزی بینی

برای جلوگیریاز بروز مجدد خونریزی بینی ، داخل بینی کودک وازلین یا پماد آنتی بیوتیک (دوبار، یک بار صبح و یک بار عصر برای هفت تا چهار ده روز) بمالید. با بخور یا مرطوب کننده، رطوبت هوا را زیاد کنید.

خونریزی بینی در کودکان

ـ موارد احتیاط:
۱. برای متوقف کردن خونریزی تنها سوراخ های بینی را به همدیگر فشار ندهید بلکه تمام قسمت نرمه بینی را فشار دهید. زیرا در غیر این صورت خون در بالا تجمع پیدا کرده و به داخل گلو سرازیر می گردد.
۲. هیچ گاه در جریان یک خونریزی از بینی یا بلافاصله بعد از آن کودک خود را نخوابانید. ایستاده باقی ماندن می تواند فشار داخل رگ ها را کاهش دهد.
۳. آرام بمانید و کودک را دلداری دهید.
۴. از قطره های بینی و از دیگر معالجات خانگی استفاده کنید.
۵. بینی را با پنبه یا گاز بپوشانید.

آرامش خود را حفظ کنید!

 اولین قدم ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. بی قراری و اضطراب آن ها ترس و وحشت زیادی را برای کودک ایجاد می کند که این ترس می تواند در آینده مانع شود تا کودک اگر خونریزی از بینی داشت به سراغ والدین بیاید، یا ترس او می تواند شرایط روحی اش را به هم بریزد و او را دچار تشویش و نگرانی کند.

با آرامش از او بخواهید بنشیند. در کنار او بنشینید و سعی کنید با یک دستمال کاغذی تمیز یا پنبه بینی کودکتان را از جایی که استخوان نیست به مدت ۱۰ دقیقه بگیرید. در این مدت برای اینکه کودکتان را سرگرم کنید و حواسش را پرت کنید 

نگذارید کودک سرش را به هنگام خون دماغ به عقب خم کند، زیرا این کار موجب می شود تا خون به پشت بینی و سپس داخل معده برود و موجب تحریک و در گاهی اوقات حالت تهوع می شود.

منبع : akairan.com

مطالب مرتبط :

علل خونریزی بینی در کودکان

چرا خونریزی بینی در بارداری رخ می دهد

خونریزی بعد از عمل بینی

اطلاعات پزشکی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *