مصرف پروبیوتیک‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

متخصصان علوم دندانپزشکی، نوعی باکتری مفید را شناسایی کرده‌اند که مواد را داخل دهان تجزیه می‌کند و می‌تواند عملکرد دیگر باکتری‌های دهانی را که منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، کنترل نماید. متخصصان بهداشت دهان و دندان در دانشگاه فلوریدای آمریکا امیدوارند در آینده بتوانند از این باکتری در قالب قرص‌های پروبیوتیک برای پیشگیری از پوسیدگی دندان بهره بگیرند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

برای این‌که دندان‌های سالمی داشته باشید، سطح pH دهان باید خنثی باشد. اسید بیش از حد درون دهان می‌تواند باعث پوسیدگی یا بیماری‎های دیگر دهان و لثه شود. همین اسید در دهان است که باکتری‌های روی دندان را وادار می‌کند تا اسید بیشتری بسازند و بعد همین اسید دوباره باعث پوسیدگی می‎شود. هدف از این تحقیقات کشف عاملی بود که باعث بالا رفتن PH دهان و اسیدی شدن محیط دهان می‎شود. محققان دانشگاه فلوریدا موفق به کشف باکتری‎هایی شدند که می‎توانند باکتری‌های مضر را تحت کنترل خودشان درآورند. 

در این مطالعه ابتدا بیش از ۲ هزار باکتری بررسی شدند و در نهایت مشخص شد که باکتری A12، همه خواص مورد نیاز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان را دارد. محققان می‌گویند همان‌طور که استفاده از پروبیوتیک‌ها برای سلامتی روده‌ها مفید است، می‌تواند مانع از پوسیدگی دندان‌ها نیز بشود. محققان امیدوارند در آینده بتوانند با استفاده از چنین قرص‌هایی که pH دهان را تنظیم می‌کنند (کنترل محیط اسیدی داخل دهان) از پوسیدگی‌ پیشگیری کنند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

فلوراید تراپی برای پیشگیری از پوسیدگی‌دندان

چند عادت خوب برای داشتن دندان‌های سالم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *