bبرای جلوگیری از بیماری حرکت چه کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
برای جلوگیری از بیماری حرکت چه کنیم؟

تا حالا شده که در طول سفر، زمانی که سوار اتومبیل، هواپیما، کشتی یا قطار هستید، به طور ناگهانی دچار سرگیجه و حالت تهوع و احتمالا استفراغ شوید؟ این حالت می‌تواند سفر را به کام شما تلخ کند. عامه مردم به این وضعیت ماشین گرفتگی می‌گویند، ولی در اصل نام این بیماری، بیماری حرکت (Motion sickness) است.

بیماری حرکت

بیماری حرکت مشکل شایعی است که در همه سنین بروز می‌کند و نوعی اختلال رایج گوش داخلی است که از طریق حرکات پی در پی کشتی روی آب، حرکات ماشین، حرکت هواپیما در هوا و غیره ایجاد می‌شود. این وضعیت در گوش داخلی روی حس تعادل تاثیر گذاشته و باعث سرگیجه و حالت تهوع در فرد می‌شود. بیماری حرکت معمولا به طور ناگهانی با حالت تهوع و عرق سرد آغاز شده و منجر به تهوع و سرگیجه می‌شود. گاهی اوقات اضطراب، بوی غذا یا بنزین و حتی خواندن کتاب یا نقشه نیز می‌تواند آغازگر بیماری حرکت باشد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد این بیماری بیشتر در کودکان و زنان دیده می‌شود.

چطور از بیماری حرکت پیشگیری کنیم؟

در اتومبیل سعی کنید در صندلی جلو نشسته و به تصویری دور دست نگاه کنید، زیرا زمانی که در صندلی عقب می‌ نشینید، چشم شما صندلی جلو را که ثابت است می‌بیند، در حالی که گوش داخلی، پیام حرکت را به مغز مخابره می‌‌کند. هیچ وقت به شیشه کناری خیره نشوید. بلکه نگاه‌تان به مسیر پیش رو باشد و سعی کنید از شیشه‌ی جلو بیرون را نگاه کنید. در طول مسیر به هیچ وجه به سوژه‌های متحرک موجود در اطراف همچون دیگر ماشین‌های در حرکت، یا موج‌های دریا نگاه نکنید. بهترین توصیه جهت تماشای مناظر اطراف، خیره شدن به یک خط ثابت کمی بالاتر از افق است. در سفر با هواپیما صندلی‌های جلوتر از بال در هواپیما نیز برای افراد مبتلا به این بیماری مناسب‌تر است. اگر با قایق و کشتی سفر می‌کنید بهتر است در وسط بنشینید. 

خود را مشغول کاری کرده و ذهن خود را درگیر کنید تا از فکر بیماری دور شوید. حتی فکر کردن به حالت بیماری می‌تواند باعث شروع علائم و تشدید آن شود. قبل از سفر و در طول مسیر از خوردن غذاهای سنگین و اجتناب کنید. خوردن غذاهای چرب و ادویه‌دار به افزایش مشکلات احتمالی کمک خواهد کرد.  برخی فکر می‌کنند که در هنگام بروز حالت تهوع باید چشم‌ها را بست، اما این واکنش حالت تهوع را کاهش نمی‌دهد و بدترین کاری است که می‌توان در این مورد انجام داد. زنجبیل ماده‌ای ضد تهوع است که می‌تواند از این بیماری جلوگیری کند. مصرف آن یک ساعت پیش از حرکت می‌تواند علائم را کاهش دهد. استفاده از آنتی هیستامین یک ساعت پیش از حرکت می‌تواند در کاهش تحریک گوش داخلی و بهبود علائم حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه موثر باشد. از انواع آنتی‌ هیستامین‌ها می‌توان به مکلیزین، بونین و درامامین اشاره کرد. از چسب‎های پوستی اسکوپولامین که حدود ۴ ساعت پیش از آغاز سفر به پشت گوش گذاشته می‌‌شود، استفاده کنید. این دارو به آهستگی به داخل پوست جذب می‌شود. ولی بلافاصله بعد از پایان سفر چسب را بردارید، چون استفاده بلند مدت آن توصیه نمی‌شود.سیگار نکشید و نزدیک فرد سیگاری قرار نگیرید. هوای خنک و تازه هم می‌تواند علائم را کاهش دهد. شیشه را پایین بکشید تا هوای خنک بیرون به صورت‌تان بخورد.

منبع: tebyan.net و beytoote.com

مطالب مرتبط:

جلوگیری از دریازدگی در سفرهای نوروزی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *