جراحی چشم با عمل PRK

عمل PRK  نوعی روش جراحی ریفرکتیو برای اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشد. روش PRK اولین روشی است که برای اصلاح دید انتخاب شده است و در واقع  پیش از عمل معروف لیزیک به حوزه چشم پزشکی ارایه گردید . دوره بهبودی بعد از عمل PRK قدری طولانی تر از عمل لیزیک است ولی هنوز هم در تعداد زیادی از بیماران انجام میشود و بدلایلی امتیاز هایی زیادی دارد .

 عمل PRK

مانند دیگر روشهای جراحی لیزری چشم ، عمل PRK نیز مانند لیزیک از طریق تغییر شکل قرنیه سبب می شود نور رسیده به چشم بر روی شبکیه فوکوس شود .

تفاوت اصلی دو عمل لیزیک و PRK در این است که در عمل لیزیک ابتدا لایه نازکی از روی قرنیه بلند شده و سپس لیزر سطح زیرین انجام میشود و درحالیکه در عمل PRK تنها سطحی ترین لایه قرنیه یعنی همان اپی تلیوم قرنیه برداشته شده و لیزر در قسمت سطحی تر قرنیه صورت می گیرد .

نوع دیگری از PRK همان عمل لازک LASEK است . در این عمل بجای تراشیدن اپیتلیوم از سطح قرنیه ، لایه مزبور توسط الکل از سطح قرنیه و به آرامی برداشته شده و بعد از لیزر مجددا بجای خود باز گردانده می شود .

برای اینکه عمل لازک با زمان بهبودی کند تری نسبت به PRK برخوردار است چندان روش معمولی نیست ولی   در اغلب مواقعی که پزشک  توسط بیمار در مورد نوع عمل جراحی  مورد سوال قرار میگیرد علیرغم انکه  در واقع همان عمل PRK را انجام میدهد عمل بیمار را لازک اعلام میکند که چندان هم  دور از واقعیت نیست .

اگر با قرنیه نازک و یا قرنیه ای روبرو باشیم که قبلا تحت عمل لیزیک قرار گرفته باشد اهمیت پیدا میکند چرا که قرنیه های مزبور  ضخامت کمتری برای عمل  داشته و با انجام PRK خطر نازک شدن بیش از حد قرنیه و احتمال رفتن به سمت قوز قرنیه بعد از عمل کاهش می یابد .

منبع : .drkhanlari.com

مطالب مرتبط :

خشکی چشم بعد از عمل لیزیک

دارویی که باعث پیر چشمی می شود

تنها درمان آب مروارید چشم

عاقبت تزریق بوتاکس دور چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *