bجراحی معده برای درمان چاقی! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
جراحی معده برای درمان چاقی!

جراحی معده برای درمان چاقی!

در قرن حاضر تغییر در شیوه زندگی، شهرنشینی، صنعتی شدن و کاهش فعالیت فیزیکی روزمره باعث شده چاقی به عنوان مهم‌ترین مشکل کشورهای پیشرفته و در حال توسعه مطرح شود. با وجود تلاش‌های فراوان هنوز مکانیسم سیری ناشناخته مانده، بنابراین داروی بی‌خطری برای درمان چاقی پیدا نشده و هنوز جراحی معده از موثرترین روش‌های درمان چاقی محسوب می‌شود.

بالون معده: بالون گذاری معده به عنوان روشی برای کاهش وزنی حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلو یا به عنوان مرحله قبل از عمل جراحی معده اصلی که باید برای بیماران سوپر چاق انجام شود مثل (بای‌پس یا اسلیو معده) قابل انجام است. چون بالون گذاری روش جراحی نیست و با آندوسکوپی انجام می‌شود، روشی سرپایی محسوب می‌شود و کم‌خطرترین درمان چاقی است. احساس پری و سیری زودرس باعث کاهش وزن تدریجی می‌شود. بالون معمولا بین ۶ ماه تا یک سال در معده باقی می‌ماند. مرحله خروج بالون هم مانند گذاشتن آن با آندوسکوپی است.  

جراحی معده برای درمان چاقی!

حلقه معده: این روش برای کسانی به کار برده می‌شود که باید حدود ۲۵ کیلو وزن کم کنند. این کار معمولا با جراحی بسته (لاپاروسکوپی) انجام می‌شود. حلقه قابل تنظیم، معده را به دو قسمت تقسیم می‌کند. با پر شدن قسمت بالا فرد احساس سیری می‌کند. در این روش سوء جذب مطرح نیست و اختلال در جذب مواد غذایی و داروها ایجاد نمی‌شود. 

پلیسه معده: عمل جراحی پلیسه معده ابتکاری از برجسته‌ترین جراحان ایرانی است. در این روش جراحی معده حجم معده کاهش می‌یابد. به این صورت که معده بدون بریده شدن به سمت داخل تاخورده و دوخته می‌شود. این عمل به روش جراحی بسته (لاپاروسکوپی) و هم روش باز انجام می‌شود. کاهش حجم معده در این روش را می‌توان با اسلیو معده مقایسه کرد. پلیسه معده روش کم‌خطرتر و ارزان‌تری است. کاهش وزن در پلیسه معده با حلقه معده قابل مقایسه است ولی مانند حلقه معده نیاز به مراجعه مکرر ندارد. بنابراین برای کسانی که شرایط مراجعه مکرر ندارند و خواستار روش دائمی‌تری هستند، مناسب است.  

منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

کرایولیپولیز جدیدترین دستگاه لاغری موضعی

آیا جراحی پلاستیک شکم برای شما مناسب است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *