bتوصیه های پایانی روزه داری · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
توصیه های پایانی روزه داری

روزه داری : افت قند خون قبل از افطار و افزایش ناگهانی قند خون بعد از افطار ، ممکن است به طور طبیعی اتفاق بیفتد اما این قضیه درست نیست و نباید اتفاق بیفتد. در ماه مبارک رمضان ساعت مصرف برخی داروها را می توان تغییر داد و ساعت مصرف برخی از آن ها را خیر،اولاً که خود سرانه و بدون مشورت پزشک نباید اقدام به تغییر ساعت دارو کرد. گاه می توان به جای مصرف قرص، از شیاف یا فرم تزریقی دارو استفاده کرد. در مورد آنتی بیوتیک ها و شیاف ها ، فرمی از دارو را داریم که آهسته روش می گویند. دارو طوری فرموله شده است که اگر در یک زمان استفاده شود، آرام آرام آزاد می شود.دوم این که با مشورت پزشک می توان از نوعی آنتی بیوتیک ها مصرف دارو هر ۸ ساعت یا هر ۱۲ ساعت یا هر ۲۴ ساعت انجام می شود. با شرایط ماه مبارک امسال که روزه طولانی تر از ۱۲ ساعت است گاه می توان آنتی بیوتیک را عوض کرد و به نوع ۲۴ ساعته تغییر داد.

روزه داری

 

در خصوص روزه داری افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که قرص قند مصرف می کنند، این افراد بسته به قوای جسمی، ذخیر ه بدنی، اندازه افزایش قند خون، پیشرفت بیماری و … می توانند روزه داری داشته باشند و یا برعکس روزه نگیرند. در این مورد با پزشک معالج خود باید مشورت کنند.
خانم های باردار و شیر ده، مبتلایان به پرفشاری خون، دیابت، سندروم روده تحریک پذیر، پبوست و هر نوع بیماری گوارشی بدون مشورت پزشک نباید اقدام به روزه داری کنند.

باید فرد مبتلا به دیابت مراقب باشد تا ناگهان مقدار زیادی قند از طریق مواد غذایی وارد بدن خود نکند که به افزایش ناگهانی قند خون پس از افطار دچار شود. افراد دیابتی حتماً با مشورت پزشک خود اقدام کنند و از یک متخصص تغذیه در رابطه با نوع تغذیه هنگام افطار نیز مشورت کنند.
کسی که قبل از صبحانه دارو را مصرف می کرد، با همان فاصله زمانی با وعده سحری آن را مصرف نماید.

جا بجا کردن مصرف هر گونه دارو، تغییر زمان دارو، تغییر میزان مصرف دارو، جایگزین کردن دارو با داروی دیگر برای افراد بسیار خطرناک است و از انجام آن خودداری کنید.

منبع : سلامت نیوز
مطالب مرتبط :

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *