توصیه های نوروزی برای افراد مبتلا به بیماری قلبی

تعطیلات عید نوروز برای خانواده‌های ایرانی با دید و بازدید و مسافرت همراه است که هیجان خوشایندی را برای کل اعضا خانواده ایجاد می‌کند. اما از طرفی تغییر برنامه زندگی به خصوص تغییر برنامه غذایی برای افراد مبتلا به بیماری قلبی می تواند نگران کننده باشد. 

توصیه های غذایی برای بیماری قلبی

مصرف مواد چرب و پرسدیم را محدود کنید

در ایام نوروز به دلیل مهمانی یا سفر و نداشتن وقت کافی، به مصرف انواع فست فود‌ها که اکثرا حاوی اسید چرب اشباع و ترانس و سدیم بالا هستند روی می آوریم که این مواد غذایی شرایط بیماری قلبی را بدتر می‌کند و می‌تواند منجر به بالا رفتن چربی و فشار خون گردد. از مصرف وعده‌های چرب و سنگین در مهمانی‌ها خصوصا در وعده شام خودداری کنید.

تنظیم برنامه غذایی

نظم وعده های غذایی را به دلیل مهمانی یا سفر بهم نزنید. یکی از الویت‌های غذایی برای بیماری قلبی دریافت وعده‌های (اصلی و میان‌وعده) روزانه به طور منظم می‌باشد. صبحانه به عنوان اولین و مهم‌ترین وعده روزانه در حد متعادل و مناسب میل شود که خود مانع پرخوری در طول روز می‌شود. وعده شام تا حدامکان سبک و مختصر میل شود که افراد خواب خوب و آرامی نیز داشته باشند. برای میان‌وعده‌ها توصیه به مصرف آجیل خام و بدون نمک و مغزها، میوه‌های تازه و برگه‌ها، شیرینی‌های کوچک در حد متعادل می‌شود.

مایعات کافی بنوشید

مصرف به اندازه آب و نوشیدنی‌های بدون کالری و کم کالری (چای کم رنگ، شیر کم چرب) را در برنامه روزانه خود بگنجانید. مصرف مایعات کافی در کنار مصرف فیبر و سبزیجات و داشتن تحرک می‌تواند مشکلات گوارشی مانند یبوست را که معمولا در مسافرت‌ها پیش می‌آید رفع کند.

مصرف مرتب داروها و چک کردن فشارخون

دارو به میزان کافی همراه داشته باشید. چون ممکن است مسافرت شما بیشتر از زمان پیش‌بینی شده طول بکشد. همچنین مصرف منظم و سر وقت داروها رعایت شود. اگر فشار خون دارید چک مرتب روزانه فراموش نشود. همچنین قبل از انجام سفر خصوصا سفرهای هوایی و دریایی با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش استرس و حفظ آرامش

کاهش استرس و حفظ آرامش هنگام سفر برای بیماران قلبی ضروری است. فرد بیمار باید برای کاهش استرس هنگام سفر، استراحت کافی قبل از سفر داشته باشد. لباس و کفش راحتی بپوشد. از نوشیدن کافئین و مصرف سیگار خودداری شود و همراهان بیمار نیز در طول سفر باید از استعمال سیگار اجتناب کنند. از انجام پیاده‌روی کوتاه و همراه با استراحت در هوای مناسب غافل نشوند ولی تا حدامکان در هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد، از محل اقامت خود خارج نشوند و از طی کردن مسافت‌های طولانی به صورت پیاده به طور جدی اجتناب کنند. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

خواص آب چغندر برای بیماری قلبی

پیشگیری از بیماری قلبی با نوشیدن یک فنجان چای!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *