توصیه‌های بعد از عمل بینی

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد رعایت مراقبت‎های بعد از عمل بینی نقش بسیار مهمی در سرعت بهبودی و کاهش دوران نقاهت بعد از جراحی و کاهش میزان ورم و کبودی و احساس ناراحتی بعد از عمل دارد. پزشک زیبایی یا جراح بینی حتما توصیه‎ها و تذکرات لازم برای قبل و بعد از عمل را در اختیار شما قرار می‎دهد. در این مطلب توصیه‎هایی برای روزهای بعد از عمل از زبان بهترین پزشکان و جراحان پلاستیک بیان کرده‌ایم.

عمل بینی

معمولا بعد از جراحی از ساعات اولیه که در بیمارستان بستری هستید کمپرس یخ را آغاز می‎‌کنند. در بیمارستان پرستار این کار را برایتان انجام می‎دهد. در منزل هم تا ۴۸ ساعت معمولا باید کمپرس سرد را استفاده کنید. چند قطعه کوچک یخ را در کیسه پلاستیکی و سپس در یک پارچه بپیچید و روی چشم‌ها و پیشانی قرار دهید. اینکار به کاهش ورم و کبودی کمک کرده و از خونریزی احتمالی جلوگیری می‌کند.

روز اول باید استراحت کامل داشته باشید. در ساعات اولیه بعد از جراحی بینی بهتر است فقط مایعات مصرف کنید. آبمیوه‌‎های طبیعی بهترین انتخاب هستند. به مرور می‎توانید از سوپ هم استفاده کنید. اما از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنید. در روزهای بعد می‌توانید از غذاهای نرم یا میکس شده استفاده کنید.

بعد از عمل تا چند روز برای استراحت از بالش اضافی زیر سر استفاده کنید تا سر بالاتر قرار بگیرد این کار به کاهش ورم بینی و صورت کمک خواهد کرد. بهتر است به حالت نیمه نشسته استراحت کنید. از پایین نگه داشتن سر یا دولا شدن پرهیز کنید.

پزشک برای بعد از عمل داروهایی تجویز کرده است. این داروها را منظم و سر ساعت مصرف کنید. این داروها شامل آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت احتمالی بعد از جراحی، استامینوفن یا مسکن‎های دیگر برای کاهش التهاب و ورم و درد احتمالی بعد از عمل و قطره‌های استریل بینی برای مرطوب نگه داشتن داخل بینی و باز کردن راه تنفس و برطرف کردن گرفتگی بینی است. بعد از عمل باید طبق دستور پزشک مصرف داروها را شروع کنید.

در روزهای اول بعد از جراحی از خندیدن و گریه کردن و حرکات اضافی صورت و صحبت کردن زیاد خودداری کنید. با دهان باز عطسه و سرفه کنید تا به بینی فشار نیاید و منجر به کبودی و ورم بیشتر نشود.

معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل تامپون بینی را جراح درمی‎آورد. بعد از آن نیازی به کمپرس سرد نیست و می‌توانید برای کاهش ورم صورت و چشم‎ها از کمپرس گرم استفاده کنید. البته فراموش نکنید که اگر پزشک‌تان توصیه دیگری دارد حتما باید به توصیه او عمل کنید. برای انجام هر اقدامی نظر پزشک را جویا شوید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

عمل بینی استخوانی

عمل بینی و انحراف بینی!

عمل بینی با لیزر

عمل بینی گوشتی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *