bتوصیه‌هایی برای رفع خستگی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
توصیه‌هایی برای رفع خستگی

حتما برای شما هم پیش آمده که در طول روز به خصوص بعد از ظهر به شدت احساس خستگی کنید حتی با اینکه شب قبل خواب کافی داشته‌اید. در این مواقع نیاز دارید کاری انجام دهید تا به افزایش انرژی شما برای انجام کارهای روزانه و یا وظایف شغلی‌تان کمک کند. برای اینکه تمام روز پرانرژی و فعال و سرحال باشید به این نکات توجه کنید.

رفع خستگی

صبحانه‌ای که انتخاب می‎کنید نقش زیادی در تامین انرژی شما در طول روز دارد. به غذاها واقعا به عنوان سوخت برای بدن نگاه کنید. یک صبحانه خوب باید فیبر و پروتئین کافی داشته باشید تا هم احساس سیری کنید هم قند خون‌تان را تنظیم کند. بهترین صبحانه شامل تخم مرغ، نان سبوسدار یا نان غلات کامل و مغزها و میوه‌ها است. نکته بعدی این است که در میان کارهای روزانه به خودتان استراحت‌های کوتاه بدهید. این کار به افزایش دقت و تمرکز و کمتر شدن اشتباهات شما در طول روز و افزایش انرژی‌تان کمک خواهد کرد. در انتخاب میان وعده‌ها دقت کنید مواد قندی و کربوهیدرات‌های ساده قند خون شما را برای مدت کوتاهی بالا می‎برد و سپس باعث گرسنگی و خستگی شما می‎شود. میوه‌هایی مثل سیب و موز و همچنین آجیل می‎توانند میان وعده‌های مناسبی باشند. سعی کنید بی‌حرکت نمانید. بعد از مدتی کار کردن از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید. برترین پزشکان می‌گویند ۱۰ دقیقه قدم زدن بیشتر از خوردن یک شکلات به افراد انرژی می‎دهد و همچنین به بهبود گردش خون کمک می‎کند.

یکی از تکنیک‌های مفید برای رفع خستگی مدیتیشن، ریلکس کردن یا آرام سازی بدن است. در طول روز فکر ما مشغول به چیزهای مختلفی است و گاهی در متمرکز کردن فکر خود مشکل داریم. مدیتیشن کمک می‌کند فکرمان را از تمام مشغولیت‎ها آزاد کنیم و در نتیجه خستگی جسم و ذهن را برطرف کنیم. برای این کار باید به نفس کشیدن خود دقت کنید. نفس‌های عمیق و آرام بکشید و تمام حواس و توجه خود را به نفس کشیدن متمرکز کنید. اگر این کار را هر صبح به مدت ۵ دقیقه وقتی هنوز در رختخواب هستید یا آرام نشسته‌اید انجام دهید، روز پرانرژی‌تری خواهید داشت. نکته مهم آخر مدیریت استرس است. همه ما در زندگی با استرس مواجه می‌شویم. به خصوص محیط کار که معمولا پر تنش‌ و پر مشغله است. باید سعی کنید محیط کارتان را طوری تغییر دهید که آرامش بیشتری داشته باشید و راحت باشید تا استرس کمتری را تجربه کنید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:  

 خستگی چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *