توصیه‌هایی برای بیماران مبتلا به هپاتیت C

بعض از افراد مبتلا به بیماری هپاتیت C ممکن است هیچ علائم و تغییراتی را در حال خود مشاهده نکنند. اما بعضی دیگر ممکن است دچار خستگی شدید، احساس مریضی و بی‌حالی یا حتی دچار افسردگی شوند. در این مطلب راهکارهایی از زبان برترین پزشکان بیان شده است که می‎توانید با بکار بردن آنها در خانه از نظر جسمی و روحی وضعیت بهتری پیدا کنید. 

توصیه‌هایی برای بیماران مبتلا به هپاتیت C

خیلی طبیعی است که بیماران مبتلا به هپاتیت احساس خستگی کنند. اگر احساس خستگی دارید زیاد به بدن فشار نیاورید، کمتر کار کنید و بیشتر استراحت کنید. می‎توانید از افراد خانواده و دوستان برای سبک شدن کارهای روزانه خود کمک بگیرید. اگر توان ورزش کردن دارید، ورزش‌های هوازی (ایروبیک) می‌تواند به شما انرژی بیشتری بدهد و باعث کاهش افسردگی شود. افراد بیمار ممکن است اشتها برای خوردن غذا نداشته باشند یا حالت تهوع داشته باشند. اما خیلی مهم است که این بیماران حتما تغذیه سالم و کافی داشته باشند. معمولا بیماران بعد از ظهر دچار حالت تهوع می‎شوند. اگر در مورد شما هم اینطور است پس بهتر است صبح‌ها غذاهای کامل و مغذی بخورید. حتما با یک متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی مناسب بیماری هپاتیت C مشورت کنید. 

بیمارانی که مبتلا به سیروز کبدی شده‌اند نباید غذاهای پر نمک و با پروتئین زیاد مصرف کنند. یکی از کارهای مهم کبد این است مواد مخدر و الکل را تجزیه کند. بنابراین بهترین کاری که برای کبد خود می‎توانید انجام دهید این است که از این مواد دوری کنید. اگر سیروز کبدی دارید داروهای خاصی نیز برای شما مضر است. در این موارد حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر برای بیماری‎های دیگر نیز می‎خواهید دارو مصرف کنید حتما باید پزشک را در جریان بیماری کبدی خود قرار دهید تا در تجویز دارو برای شما این نکته را در نظر بگیرد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان هپاتیت C

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *